6/24* 100= 25%. You multiply top ( 6 and 100) and divide to bottom (600 and 24) to get 25%.
Answer:
The cost of producing the article is -3500 (Negative cost)
Step-by-step explanation:
The given parameters are
The ratio of the profit to material cost to production labor = 5:7:13
The amount of the material cost = 840 + Labor cost
Let the total cost = X
Therefore, we have;
The fraction of the total cost that is material cost = 7/(5 + 7 + 13) = 7/25
Therefore, the material cost = 7/25 × X
The fraction of the total cost that is labor cost = 13/(5 + 7 + 13) = 13/25
Therefore, the labor cost = 13/25 × X
However, the amount of the material cost = 840 + Labor cost, which gives;
7/25 × X = 13/25 × X + 840
7/25 × X - 13/25 × X = 840
-6/25 × X= 840
X = 840/(-6/25) = 840×(-25/6) = -3500
The cost of producing the article = -3500.
Answer:
500g Jelly beans $9.90
Step-by-step explanation:
To know the values.
Let's know how much a gram will cost in each case
300g Jelly beans $5.80
1g = 5.8/300
1 g = 0.01933
500g Jelly beans $9.90
1g = 9.9/500
1g =0.0198
It's obvious that the second one has more value placed on it as it cost more per gram
<span>49 x^6 y^6
Assuming the 2 is an exponent.
I had the same question.
Just square </span>everything.
Ex. 7^2 = 49
Brainiest would be nice.
Answer:
W is not a subspace.
Step-by-step explanation:
Notice that (-1,2,2) and (-1,5,3) are both elements of W. Because its x coordinate, x = -1, satisfy the condition |x| = 1.
but (-1,2,2) + (-1,5,3) = (-2,7,5) do not belongs to W. Because its first coordinate, x =-2, do not satisfy |x| = 1.