1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lesya [120]
3 years ago
13

I need help asap! 25 points

Mathematics
2 answers:
alukav5142 [94]3 years ago
8 0

Answer:bc thats not the number included in the problem

Step-by-step explanation:

Drupady [299]3 years ago
4 0

Answer:

1 foot 11 inches

Step-by-step explanation:

12 inches in each foot so it can only be 1 foot 11 inch

You might be interested in
Given the values of x and y find the exact (fraction) values of all six trig ratios
Anna35 [415]

Answer:

Step-by-step explanation:

Distance of (-3,4) to origin = √((-3)^2+4^2) = 5

sinθ = 4/5

cosθ = -3/5

tanθ = 4/(-3) = -4/3

cscθ = 1/sinθ = 5/4

secθ = 1/cosθ = -5/3

cotθ = 1/tanθ = -3/4

4 0
3 years ago
Today the price of a Jeep is $25,000. In 1970, the price was $5,000. What's the price relative?
IgorC [24]

Answer:

$500

Step-by-step explanation:

Today the price of a Jeep is $25,000.

In 1970, the price was $5,000.

We need to find the relative price. It can be calculated as follows :

P=\dfrac{25000}{5000}\times 100\\\\P=\$500

So, the relative price is $500.

4 0
3 years ago
If 4x^2 - 100 = 0, what are the roots of the equation?
drek231 [11]
The roots to this equation i s either positive or negative five
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Joel earns $5.50 an hour and time-and-a-half for overtime. how much does he earn for a 44.5-hour week?
vova2212 [387]
The expression which can be used to solve this problem is 5.50h + 1.5h. 

Since the given data is 44.5 hour week, all we need to do is substitute the given data to the expression. Since it takes 56 hours a week for a complete office/working hour without overtime, Joel's 44.5 hour week means he did not have overtime hours. Therefore the solution is,

5.50(44.5) = 244.75 Dollars.
3 0
3 years ago
What is done wrong in this question please answer it ASAP!!! i need to submit in 30 min
Shkiper50 [21]

Answer:

dividing by a fraction is multiplying by the reciprocal.

This example swaps the left hand in stead of the right hand.

Step-by-step explanation:

So the correct approach would have been:

6 \times \frac32

\frac{18}{2} = 9

6 0
2 years ago
Other questions:
  • 6x^2-9x-6+4x factor by grouping, if the polynomial has a common factor then factor it out first. Thanks
    12·1 answer
  • Lina bought a twenty-ounce bag of Yummios for $2.39. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent?
    14·1 answer
  • A square playground has an area of 169 square yards. There is a fence along one side of the playground. How long is the fence? T
    14·2 answers
  • How do you convert 3 9/10 into a decimal
    6·1 answer
  • Which number produces a rational number when added to 1/4
    15·1 answer
  • 6,870,000,000,000,000 appear in scientific notation on a calculator screen?
    13·2 answers
  • You're filling prescriptions in a pharmacy. Your work surface tray gives you an area of 432 square inches to work. If the length
    15·2 answers
  • What is two thirds of 120?
    14·2 answers
  • 5) An equation is called an if its solution set consists of all real numbers.
    7·2 answers
  • John flew a kite. He started flying the kite at 2:20 pm and ended at 3:14 pm. How many minutes did John fly a kite?
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!