1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sati [7]
3 years ago
12

Can You Solve This?

Mathematics
1 answer:
vodka [1.7K]3 years ago
3 0
First add the numbers 46=2x3 (1+2)
Then multiply the numbers 46=2x3
Then check the equality 46=6
If it was a true or false I came up with a false but I really hope this helped you
You might be interested in
A teenager who is 5 feet tall throws an object into the air. The quadratic function LaTeX: f\left(x\right)=-16x^2+64x+5f ( x ) =
tia_tia [17]

Answer:

At approximately x = 0.08 and x = 3.92.

Step-by-step explanation:

The height of the ball is modeled by the function:

f(x)=-16x^2+64x+5

Where f(x) is the height after x seconds.

We want to determine the time(s) when the ball is 10 feet in the air.

Therefore, we will set the function equal to 10 and solve for x:

10=-16x^2+64x+5

Subtracting 10 from both sides:

-16x^2+64x-5=0

For simplicity, divide both sides by -1:

16x^2-64x+5=0

We will use the quadratic formula. In this case a = 16, b = -64, and c = 5. Therefore:

\displaystyle x=\frac{-b\pm\sqrt{b^2-4ac}}{2a}

Substitute:

\displaystyle x=\frac{-(-64)\pm\sqrt{(-64)^2-4(16)(5)}}{2(16)}

Evaluate:

\displaystyle x=\frac{64\pm\sqrt{3776}}{32}

Simplify the square root:

\sqrt{3776}=\sqrt{64\cdot 59}=8\sqrt{59}

Therefore:

\displaystyle x=\frac{64\pm8\sqrt{59}}{32}

Simplify:

\displaystyle x=\frac{8\pm\sqrt{59}}{4}

Approximate:

\displaystyle x=\frac{8+\sqrt{59}}{4}\approx 3.92\text{ and } x=\frac{8-\sqrt{59}}{4}\approx0.08

Therefore, the ball will reach a height of 10 feet at approximately x = 0.08 and x = 3.92.

7 0
2 years ago
Find area of the shape
pentagon [3]
The answer is a. You find the area of each shape and add them
4 0
3 years ago
Chris is at the deli and spent $13.65 for 1.75 pounds of turkey. What was the cost per ounce for turkey?
kvasek [131]

Answer:

0.4875 cents per ounce

Step-by-step explanation:

16 ounces per pound

1.75 lbs x 16 = 28 ounces

$13.65/28 ounces = .4875 cents/ounce

Check: 0.4875 cents x 28 ounces = $13.65

5 0
2 years ago
Marco earns $36.50 per hour show that the relationship between the amount he earns and the number of hours he works is proportio
Korolek [52]

To establish this equation we first need to assign some variables.

Let us assign x as the number of hours he has worked

and assign y as the total amount of money that he has earned

Therefore the equation y=36.50x is the equation that correctly represents how much money he makes regardless of how many hours he works.  Just plug in how many hours you want for x and then solve the equation and you will get how much money he makes in x amount of hours.  This is also proportional because for every hour that he works he gets the same salary of 36.50.  It is proportional because no matter how many hours he works the salary will go up the same amount for each extra hour he works.  The proportion is 36.50 dollars per hour worked.

3 0
3 years ago
JOD, hele he earns $8 per hour. His employer always rounds up to the nearest quarter of an hour. For example, if
Nesterboy [21]

Answer:

where is the question at?

3 0
2 years ago
Other questions:
  • The Reverend Henry Whitehead was skeptical of John Snow's conclusion about the Broad Street pump. After the Broad Street cholera
    6·1 answer
  • you start with 15 dollars and save 8 dollars each week. What algebraic expression model of the total amount you saved
    10·1 answer
  • What do you know if x=0
    5·1 answer
  • PLEASE HELP ME ASAP!!!!!!
    5·2 answers
  • Lorenzo and Nicole survey students about their favorite subjects Lorenzo surveys 24 students this is four times as many as the s
    8·1 answer
  • All the fourth-graders in a certain elementary school took a standardized test. A total of 85% of the students were found to be
    5·1 answer
  • What is the sum of 2/11’ 2/7’ and 1/11’?
    15·1 answer
  • Which of the following statements are true <br> a<br> b<br> c<br> or d
    9·1 answer
  • In the year 2007, a company made $2.2 million in profit. For each consecutive year
    13·2 answers
  • EASY 9th GRADE MATH PLEASE HELP
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!