1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
netineya [11]
2 years ago
6

Express each ratio as a unit rate. Round to the nearest tenth, if necessary.

Mathematics
1 answer:
Angelina_Jolie [31]2 years ago
3 0
$3/6=$0.50 per can of tuna
You might be interested in
Divide and find answer
Reika [66]

Answer:

Step-by-step explanation:

11 is A ( i think)

12 i know is c but if wrong im so sorry

hope this helps

4 0
2 years ago
4x-2<br> x=5<br>can someone help me with this?​
kondaur [170]

Answer:

x= 5/2

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
10x+8=3(x-2) 10x+8=3x-6
d1i1m1o1n [39]

Answer:

x = -2

Step-by-step explanation:

10x+8=3x-6

subtract 10x-3x

7x+8= -6

subtract -6-8

7x=-14

divide 7 into -14

x = -2

Hope this helps!

4 0
2 years ago
a triangle includes one angle that measures 72 degrees. which pair could be the measures of the other two angles of the triangle
Otrada [13]

Answer:

72,72,36

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Solve for g.<br> -6 - 9g = -10g
lianna [129]

Answer:

g = 6

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The sum of the roots of 8x² - 2x = 1 is:<br> -1/4<br> 1/4<br> -1/8
    10·2 answers
  • An ordinary deck of playing cards has 52 cards. There are four suits spades, hearts, diamonds, and clubs, with 13 cards in each
    14·1 answer
  • What is the slope intercept form for this graph ? Please answer this !!
    6·1 answer
  • At an ice cream store, a family ordered 1 banana split and 2 hot fudge sundaes, paying a total of $11 for their order. The next
    13·1 answer
  • A sample of 6 head widths of seals (in cm) and the corresponding weights of the seals (in kg) were recorded. Given a linear corr
    15·1 answer
  • Alice needs to rent a car while on vacation. The rental company charges $17.95, plus 18 cents for each mile driven. If Alice onl
    10·1 answer
  • What is the equation of the line that goes through the points (4,6) and (2,12)?
    6·1 answer
  • HELP PLEASE ASAPPP !!
    5·2 answers
  • Join mah Z O O M please <br> id:957-0611-9546<br> pass:pHPyk4
    15·2 answers
  • Calendario matematico la necesito ya porfa.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!