1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Inessa [10]
3 years ago
10

Janine is considering buying a water filter and a reusable water bottle rather than buying bottled water. Will doing so save her

money?
Mathematics
1 answer:
Wittaler [7]3 years ago
4 0
Yes if you fill the water bottle up at a drinking fountain and not at her home or else shell be paying for her water bill
You might be interested in
In an isosceles​ triangle, one angle is 75​° greater than each of the other two equal angles. Find the measure of all three angl
mote1985 [20]
It's 35, 35, and 110
8 0
3 years ago
Help me plz and thank you
Kay [80]
The second one - 6/21
3 0
3 years ago
Please answer and explain.
djyliett [7]

Answer:

x = 13

Step-by-step explanation:

The sum of the exterior angles of a 4 sided polygon is 360

139+ 6x+9x+2x = 360

Combine like terms

139+17x=360

Subtract 139 from each side

17x = 360-139

17x = 221

Divide each side by 17

17x/17 = 221/17

x = 13

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A driver drove for 3 hours at a certain speed. If he drove 12 more miles at the same speed, the distance would be 132 miles. At
Zinaida [17]
Distance traveled in 3 hrs was (speed in mph)(3 hrs)

Then s(3 hrs) + 12 mi = 132 mi.

Therefore, 3s = 120, and s = 120 miles   /   3 hrs   = 40 mph (answer)
7 0
3 years ago
For the following cylinder, what is the area of the two bases in square centimeters?
Bezzdna [24]
Cylinder formula is 2pi(r)^2 + 2pi(r)h

2pi(0.25)^2 + 2pi(0.25)(1)

Chuck that in calculator and evaluate
8 0
3 years ago
Other questions:
  • A solid oblique pyramid has a square base with an edge length of 2 cm. Angle BAC measures 45°.
    7·2 answers
  • What is the value of the digit 8 of 803,004,913,256
    10·2 answers
  • A 2-pack of notebooks costs $3.00. What is the unit price? per notebook
    7·2 answers
  • Lauryn has 128 marbles . Christian has 118 marbles. who has more marbles who has more marbles. draw quick pictures to solve it
    8·2 answers
  • a butcher has 10 3/4 pounds of ground beef that will be priced at $3.40 per pound. He divides the meat into 8 equal packages. To
    9·1 answer
  • Please help with question attached on picture.
    5·1 answer
  • Cherry is a realtor. She made the graph below to show the amount of taxes paid on the houses she has sold. Which of the followin
    7·1 answer
  • Math question help me
    7·1 answer
  • https://www.youtub.com/watch?v=9eRpR4L560g&t=1106s add the e after youtub pls like and sub comment only #HappyHolidays if yo
    14·2 answers
  • A person owes $1000 on a credit card that charges an interest rate of 2% per month
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!