1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gnoma [55]
3 years ago
5

∠R and ∠S are complementary. If m∠R = (2x+7) and m∠S = (4x - 13), find m∠R

Mathematics
2 answers:
BlackZzzverrR [31]3 years ago
4 0

Answer:

39°

Step-by-step explanation:

Complementary angles add up to 90

2x + 7 + 4x - 13 = 90

6x - 6 = 90

6x = 96

x = 16

Angle R = 2(16) + 7

32 + 7

39°

____ [38]3 years ago
3 0

Answer:

m∠R = 39 degrees

Step-by-step explanation:

As complementary angles add up to 90 degrees, we can set up an equation to get x then find the measure of ∠R:

m∠R + m∠S = 90

2x+7+4x-13=90

6x+7-13=90

6x-6=90

6x=96

x=16

Since m∠R = (2x+7), 2x+7 would be 2(16)+7 or 39 degrees. So in conclusion, m∠R = 39 degrees

You might be interested in
If you can buy 5 bags of bananas for $28.15, find the unit price of a bag<br> of bananas.
Bond [772]

Answer:

$5.63

Step-by-step explanation:

Each bag of bananas is $5.63.

If you divide $28.15 by 5 you get $5.63.

7 0
3 years ago
PLEASE HELP [[99 POINTS!!!!!!}
LekaFEV [45]
I think the answer is D because its multiplying by 2 each time
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
I put more points, sorry
Murljashka [212]

Answer:

I dont understand. It isnt clear on what they want you to do.

3 0
3 years ago
!!!! Help I’ll give BRAINLIEST
OlgaM077 [116]

Answer:

A and C

Step-by-step explanation:

Negative slope

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jordan wants to make 1.25 using dollars half dollars and quarters how many different ways can she make 1.25
mihalych1998 [28]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

1. 5 quarters.

2. 1 half dollar and 3 quarters.

3. 2 half dollars and a quarter.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the greatest perfect square that is a factor of 1290
    10·2 answers
  • When David first got a job, his annual income was $20,000. He worked hard and got more experience. After 8 years, he realized th
    14·1 answer
  • the recycling club collected 250 pounds of recyclables last semester. among the items collected, one fifths of weight could be c
    11·1 answer
  • QUICKLY please? thanks /\-/\
    11·1 answer
  • Find 2 Pais of integers who's product is -20
    9·2 answers
  • HELPP plz I need the answer with step by step don't send a file plz
    11·1 answer
  • Are y=3/4x + 1 and 6x + 8y = 3 parallel or perpendicular ?<br><br>​
    11·1 answer
  • Can someone help me?​
    13·2 answers
  • I help me ?? Ok don’t know what to do
    15·1 answer
  • There are 250 students in the 6th grade. 45 percent of the students eat lunch 4th period. How many students eat lunch 4th period
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!