1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AlekseyPX
2 years ago
6

Mariposa Inc is considering improving its production process by acquiring a new machine. There are two machines management is an

alyzing to determine which one it should purchase. The company requires a 14% rate of return and uses straight-line depreciation to a zero book value. Machine A has a cost of $290,000, annual operating costs of $8,000, and a 3-year life. Machine B costs $180,000, has annual operating costs of $12,000, and has a 2-year life. Whichever machine is purchased will be replaced at the end of its useful life. Which machine should Mariposa purchase and why?
Business
1 answer:
kondor19780726 [428]2 years ago
6 0

Answer:

Machine B should be purchased because it has a lower equivalent annual cost

Explanation:

To determine the better of the two options, we would compare the equivalent annual cost of each options using a discount rate of 14% per annum

Equivalent annual cost = Total PV of cost /Annuity factor

Total PV of cost = Initial cost + PV of annual operating cost

PV of annual operating cost= Annual operating cost × Annuity factor

Annuity factor = (1- (1+r)^(-n))/r

r- rate , n- years

Machine A

PV of annual operating cost = 8,000 × (1- 1.14^(-3)/0.14= 18573.05622

PV of total cost = 290,000 +18573.05622 =  308,573.06  

Uniform Annual cost =  308,573.06 /2.321632027 =  132,912.13  

Equivalent annual cost = $132,912.13

Machine B

PV of annual operating cost = 12,000 × (1- 1.14^(-2)/0.14= 19759.92613

PV of total cost = 180,000   + 19759.92613 =  199,759.93  

Equivalent annual cost =  199,759.93 /1.6466=$121,312.15  

Equivalent annual cost = $121,312.15

Machine B should be purchased because it has a lower equivalent annual cost

Total PV of cost

You might be interested in
If disposable personal income​ (dpi) =​ $800 and personal income taxes​ = $100, then what is personal income​ (pi)?
Ymorist [56]
The personal income is $700. 
GIven: 
Disposal personal income (dpi) = $800
Personal income taxes = $100

Solution:
Disposal personal income minus personal income taxes.
$800 - $100 = $700

So, the personal income or pi is equal to $700.
4 0
2 years ago
True or False. For consumers, a credit card offers convenience.
evablogger [386]
True Because you just swipe the card and the pay your bills
6 0
3 years ago
he Acmeville Metropolitan Bus Service currently charges $0.99 for an all-day ticket, and has an average of 433 riders a day. The
DedPeter [7]

Answer:

2.77

the bus company should  decrease price to increase revenues.

Explanation:

Price elasticity of demand measures the responsiveness of quantity demanded to changes in price of the good.

Price elasticity of demand = percentage change in quantity demanded / percentage change in price

If the absolute value of price elasticity is greater than one, it means demand is elastic. Elastic demand means that quantity demanded is sensitive to price changes.

Demand is inelastic if a small change in price has little or no effect on quantity demanded. The absolute value of elasticity would be less than one

Demand is unit elastic if a small change in price has an equal and proportionate effect on quantity demanded.

percentage change in price = 1.21 / 0.99 - 1 = 0.222 = 22%

Percentage change in quantity demanded = 169 / 433 = -0.6097 = - 60.97%

Elasticity of demand = 60.97% /  22% = 2.77

Demand is elastic, so if price in reduced, there would be a rise in quantity demanded that would exceed the rise in price. This would increase revenues

3 0
3 years ago
The Hydro Index is a price weighted stock index based on the 5 largest boat manufacturers in the nation. The stock prices for th
adelina 88 [10]

Answer:

price divisor after split is 4.5

Explanation:

given data

stock prices = $10

stock prices = $20

stock prices = $80

stock prices = $50

stock prices = $40

solution

we find here first price weighted index for all 5 stock that is

price weighted index = \frac{10+20+80+50+40}{5}

price weighted index = $40

so

price weighted index before split is $40

so after split last stock became half

so new price divisor

we consider denominator to be x

so

40 = \frac{10+20+80+50+40}{x}

x =  \frac{10+20+80+50+40}{40}

x = 4.5

so price divisor after split is 4.5

4 0
3 years ago
While on a trip to South Africa, Elena was impressed with colorful woven outdoor placemats, floor mats, chair cushions, and umbr
iren2701 [21]

Answer:

Before starting her import business, Elena should try to gather relevant information from companies that import goods, and if possible information about companies that import African goods.

Explanation:

Elena might be right about American consumers liking African products, but if importing those goods is too difficult, or is subject to several trade barriers, or some other issues, then Elena might have to reconsider her idea. Sometimes no matter how good a business idea is, if it is impractical to carry out, then t is useless.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Pestiferous Manufacturing produces a chemical pesticide and uses process costing. There are three processing departmentslong das
    6·1 answer
  • Newland and Palermo form a partnership. Newland contributes land with a book value of $50,000 and a fair value of $60,000. Newla
    7·1 answer
  • Poland's Paints allocates overhead based on machine hours. Selected data for the most recent year follow.Estimated MOH $238,000A
    11·1 answer
  • What steps should to you take to prioritize your workload?
    9·2 answers
  • Plans that identify costs and expenses under each manager's control prior to the reporting period, typically based on the flexib
    11·1 answer
  • During the announcement of the merger between Body Metal and​ Shimmer, the two CEOs neglected to mention that to avoid​ duplicat
    12·1 answer
  • Cully Furniture buys two products for resale: big shelves (B) and medium shelves (M). Each big shelf costs $500 and requires 100
    8·1 answer
  • Why might an individual find a $20 Federal Reserve Note to be more desirable as a form of money than a $20 gold coin? Which woul
    13·1 answer
  • In Florida, if a new vehicle is in the shop for 15 days or less during the first year the car is considered a lemon.
    10·1 answer
  • An investment offers $6,700 per year for 15 years, with the first payment occurring one year from now. a. If the required return
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!