The sum of the measures interior angles is (n-2)*180 which is equal to 540.
Answer:
-x -y = 5
Step-by-step explanation:
the Answer will be 5
Answer:
6.63
Step-by-step explanation:
Cost of 11 oranges = 4.29
Cost of 1 orange = 4.29/11 = 0.39
Cost of 17 oranges = 0.39*17 = 6.63
396.9
.........................
Starting from the fundamental trigonometric equation, we have

Since
, we know that the angle lies in the third quadrant, where both sine and cosine are negative. So, in this specific case, we have

Plugging the numbers, we have

Now, just recall that

to deduce
