1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ANEK [815]
3 years ago
9

Benjamin bought a 5 pound bag of flour for $7.95 what is the unit price per ounce of flour

Mathematics
2 answers:
mariarad [96]3 years ago
6 0

Answer:

74

Step-by-step explanation:

You multiply then divide by 9

Brilliant_brown [7]3 years ago
4 0

Answer:

unit price is $1.59

Step-by-step explanation:

7.95÷5

You might be interested in
Y = -3x + 3<br><br>HELP I WILL GIVE BRAINLIEST TO BEST ANSWER 40 POINTS
Digiron [165]

Answer:

x=anything

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Geometry help please
Romashka [77]

Answer:

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
If sin 15° =x and sin 75° =y then which one of the following correct
vaieri [72.5K]

Answer:

tan 75 =x/you is the my answer

7 0
3 years ago
Simplify (4/5-2). ignore this it has to be 20 characters to work
WINSTONCH [101]

Answer:

-1.2

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Question 1-3
Vikki [24]

The production graph of the company is a quadratic graph

The true statements about the production graph are:

  • When producing 5,000 sets of headphones per week, the weekly earnings is $0.
  • Producing 2,500 sets of headphones per week will give the maximum amount of weekly earnings.
  • The maximum possible earnings is about $6,250 per week.
  • If production is increased from 1,500 to 2,000 sets of headphones per week, then the weekly earnings will also increase

<h3>How to interpret the model?</h3>

To interpret the model, we simply evaluate the options one after the other

<u>Producing 5000 sets weekly</u>

From the graph, we have:

(x,y) = (5000,0)

This means that a weekly production of 5,000 sets of headphones give an earning of $0.

Hence, this option is true

<u>Increased production from 3000 to 4000</u>

From the graph, the function value decreases when x increases from 3000 to 4000.

This means that this option is false

<u>Producing 2500 sets</u>

The production of 2500 sets give a maximum earning of $6250

This means that options (c) and (d) are true

<u>Increased production from 1500 to 2000</u>

From the graph, the function value increases when x increases from 1500 to 2000.

This means that this option is true

Hence, the true statements are: (a), (c), (d) and (e)

Read more about quadratic graphs at:

brainly.com/question/7988424

3 0
2 years ago
Other questions:
  • May you please help my marking period is almost over i will have a better grade in math if i hand this in
    11·1 answer
  • I need help with these two math problems it’s homework and due and there provided in the picture above that being 2 and 4
    5·1 answer
  • How many liters of a 10% alcohol solution must be mixed with 90 liters of a 60% solution to get a 30% solution?
    6·1 answer
  • 5. Find the surface area of the square pyramid.<br> 8 in.<br> 5 in<br> Pls help ASAP!
    7·2 answers
  • peter had 400 stamps. 5/8 of then are U.S. stamps and the reat ate Canadian stamps. he gave 1/5 of the U.S. stamps to his friend
    15·1 answer
  • Select the correct answer.
    9·2 answers
  • Evaluate 4r/ s if r=9 and s=2​
    13·1 answer
  • ANYONE GO ON MY PAGE AND HELP ME WITH THE QUESTIONS THAT NEED ANSWERING GIVING BRAINLIEST :)))))))))) rlly need help rn
    14·1 answer
  • Solve the equation :
    15·1 answer
  • A table lamp emits light in the shape of a hyperbola. If the hyperbola is modeled by the equation 25x2 – 144y2 + 3,600 = 0, whic
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!