1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Cloud [144]
3 years ago
9

Rewrite 27+36 using GCF and distributive property

Mathematics
1 answer:
valkas [14]3 years ago
8 0

Answer:

27+36=9 (3+7)

Step-by-step explanation:

27+36= 2(70+36)

You might be interested in
When the function f(x) = 6(9)x is changed to f(x) = 6(9)x + 1, what is the effect? (5 points) There is no change to the graph be
amm1812

Answer:

The y-intercept is 1 space higher.

Step-by-step explanation:

y goes up by 1.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which function is shown in the graph below
Alchen [17]

Answer:

y=log1^x

Step-by-step explanation:

plug in one of the points for example (1,0)

in all the choices the only choice that is correct is the second one

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mike has a collection of 16 antique tin toys, including 2 airplanes. If Mike randomly selects a toy, what is the probability it
myrzilka [38]

Answer:

C. 1/8

Step-by-step explanation:

This is because the number two goes into sixteen eight times. This is the simplest form of the fraction.

6 0
4 years ago
Answer these for a brainliest
natita [175]
5.
x - y = 11
2x + y = 19
2x - 2y = 22
2x + y = 19
-3y = 3
y = -1
x + 1 = 11
x = 10
(10, -1)

6.
-6x + 6y = 6
-6x + 3y = -12
3y = 18
y = 6
-6x + 36 = 6
-6x = -30
x = 5
(5, 6)
4 0
3 years ago
Riccardo Frierson deposits $1,200 in savings account. The account pays a 3.5% annual interest rate. He makes no other deposits o
jonny [76]

Answer: 25

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP ASAP! URGENT!
    5·1 answer
  • TWO FOR DOUBLE POINTS :D
    8·2 answers
  • Factor the following algebraic equation.
    10·1 answer
  • Susan bought a total of seventeen candy bars for $10.83. If the peanut bars cost 69¢ each and the choco-
    12·2 answers
  • Evaluate (x + 5)2 + 8 for x = -3.<br> O A. 72<br> O B. 17<br> C. 33<br> O D. 12
    5·2 answers
  • Muffins cost $3.00 per dozen.
    7·1 answer
  • PLEASE HELP THIS IS WORTH 50 POINTS!!!
    9·2 answers
  • To complete bookshelves, a? At your store needs to purchase vertical brackets to attach to the wall. The customer wants to shelv
    12·1 answer
  • Does anyone have the answer key to these proofs? They are Mrs. E Teaches Math introductory proofs. There are 14 total. I've done
    10·1 answer
  • I need help with this
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!