1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ilya [14]
3 years ago
13

Please help...25 points

Mathematics
2 answers:
Irina-Kira [14]3 years ago
6 0

Answer:

-5/6 =x

Step-by-step explanation:

f(x) = -12x+7

We want to find x when f(x) = 17

17 = -12x+7

Subtract 7 from each side

17-7 = -12x +7-7

10 = -12x

Divide each side by 12

10/-12 = -12x/-12

-5/6 =x

steposvetlana [31]3 years ago
4 0

Answer:

\huge\boxed{x = -\frac{5}{6}}

Step-by-step explanation:

f(x) = -12x+7

Given that f(x) = 17

17 = -12x+7

Subtracting 7 to both sides

17-7 = -12x

10 =  -12 x

Dividing both sides by 12

x = - \frac{10}{12}

x = -\frac{5}{6}

You might be interested in
Of the 81 people who answered "yes" to a question, 6 were male. of the 70 people that answered "no" to the question, 6 were male
Stells [14]

there is about a 4% chance that they answer yes and about an 8% chance they are male.

Yes probability- 6/151≈.039 which rounds to .4 or 4%

Male probability- 12/151≈.079 which rounds to .8 or 8%

7 0
3 years ago
Mrs. Smith bought 3 hats for $22.50. At this rate, how much is Mrs. Smith paying for 1 hat?
jolli1 [7]

Answer:

Hi! The correct answer is $7.5

Step-by-step explanation:

<em><u>~to find the price of 1 seperate thing divide price by the amount that has been bought~</u></em>

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following options have the same value as 8\%8%8, percent of 949494?
mr Goodwill [35]

Answer:

A&D

Step-by-step explanation:

8% of something is the same thing as 8% times that. If we use that, we get the answers A and D

5 0
2 years ago
Suppose it costs ​$48 to roll a pair of dice. You get paid​ $7 times the sum of the numbers that appear on the dice. Is it a fai
barxatty [35]

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

It is profitible as long as your roll is above 7 which is rather easy to get

6 0
3 years ago
Josiah and kiri are each saving money josiah starts with 100$ in savings accound and adds 5$ per week . Kiri with 40$ in her sav
juin [17]

Answer:

12 weeks

Step-by-step explanation:

Josiah and kiri are each saving money josiah starts with 100$ in savings accound and adds 5$ per week . Kiri with 40$ in her savings account adds 10$ each week after how weeks Josiah and kiri will have the same amount of money in their savings account

Josiah:

100 + 5w

Kiri:

40 + 10w

Where,

w = number of weeks

After how weeks Josiah and kiri will have the same amount of money in their savings account

Equate the savings of the both of them

100 + 5w = 40 + 10w

100 - 40 = 10w - 5w

60 = 5w

w = 60/5

= 12

w = 12 weeks

Josiah and kiri will have the same amount of money in their savings account after 12 weeks

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The table shows a proportional relationship between the number of meals and the cans of food used to prepare the meals. What is
    10·1 answer
  • Janet deposited $1,250 in a savings account that earns 4.3% simple interest. How much intrest has Janet earned by the end of the
    10·1 answer
  • What is the surface area of the regular pyramid given below?
    7·2 answers
  • Which equation is represented by the table
    14·2 answers
  • Find the slope of a line parrallel to the line graphed
    12·1 answer
  • Please help if possible :)
    11·1 answer
  • Emily is making lunch from leftover items found in her fridge. She has pasta , soup , or pizza rolls.To drink, she has a choice
    14·1 answer
  • HELP, i really need it.
    6·1 answer
  • Given that
    11·1 answer
  • Simplify (-2x^3)^2·y·y^9 -4x^6y^8 -4x^4y^8 4x^6y^10 -4x^4y^10<br><br> Answer: 4x^6y^10
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!