Unit price = total price / size
unit price for 25 ounce can :
$4.80 / 25 ounces = $0.192 per ounce
Answer:
21 is 84% to 25, so there would be 25 total questions on the test
Answer:
15
Step-by-step explanation: You would think 15. 810 copies every 9, minutes. Nine divided by 810 equals 90. 90 copies every minute. 1,350 divided by 90 is fifteen. =fifteen.
The answer is digit sum method.
Digit sum method is method used to check the sum of sum numbers. If the sum of all of the digits of numbers is equal to the sum of all of the digits of the total sum, then the arithmetic process was correct.
We need to check the sum of <span>104+34+228+877:
</span>104 + 34 + 228 + 877 = 1243
Let's first summarize the digits of individual numbers:
104 *** 1 + 0 + 4 = 5
34 *** 3 + 4 = 7
228 *** 2 + 2 + 8 = 12 *** 1 + 2 = 3
877 *** 8 + 7 + 7 = 22 *** 2 + 2 = 4
Now, let's sum these sums:
5 + 7 + 3 + 4 = 19 *** 1 + 9 = 10 *** 1 + 0 = <u><em>1</em></u>
Then, let's summarize the digits of the total sum:
1243 *** 1 + 2 + 4 + 3 = 10 *** 1 + 0 = <u><em>1</em></u>
Since the sums of the digits on the both sides of equation is 1, than the arithmetic process was correct and the sum of <span>104 + 34 + 228 + 877 is really 1243.</span>
Answer:
Episodic
Step-by-step explanation:
There are different types of plot ,But the type of plot that was illustrated here is reffered to as episodic.
Episodic plot is the plot that can be described as one that is composed of series or varieties of different events, one of the unique features of the Episodic plot is that they are usually one chapter long, and they are usually related to one another.Each chapter of the plot posses its rising action, and this has relationship with somehow with the next and previous chapters.
The total events are joined together with just a common theme as well as characters.