1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
djverab [1.8K]
3 years ago
9

1. Solve the following system using the substitution, elimination, or graphing method for the y coordinate.

Mathematics
2 answers:
san4es73 [151]3 years ago
6 0
Note that the 2nd equation can be re-written as x+4y=3, or x = -4x + 3, which is exactly the same thing as the 1st equation.  

Thus, there are infinitely many solutions to this system.

AlekseyPX3 years ago
3 0
\bf \begin{cases}
\boxed{x}=-4y+3\\
-x-4y=-3\\
-----------\\
-\left( \boxed{-4y+3} \right)-4y=-3
\end{cases}
\\\\\\
4y-3-4y=-3\implies \stackrel{\textit{another way of saying the equations are identical}}{0=0}

so the 2nd equation is really the first equation in disguise.

since both equations are the same, that means if you graph them, is just one line pancaked over the other, and the solutions points is every single one on each, namely infinitely many solutions.
You might be interested in
Solve the equation below for the variable "x". *<br> - 2x + 10 = 8
Brums [2.3K]

Answer:

x = 1

Step-by-step explanation:

Subtract 10 from 8 to get -2. Then divide -2x by itself so it will cancel out. Whatever you do to one side of the equation, do to the other so divide -2 by -2 to get your answer of 1

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
You make picture frames to sell at the flea market; you spent $46 on supplies and you want to sell the frames for $8.50 each. Ho
BARSIC [14]
<h3>Answer: 6 Frames</h3>

Before we start, let us figure out what profit means?

Profit is the money you make.

Note: Income is the money you receive, and expenses are the money you spend on your business.

If you sold five frames, you would make: (8.50 x 5 = $42.50)

Note: $42.50 <u>is not</u> greater than your expenses, so you haven't make any profit yet.

If you sold six frames, you would make: (8.50 x 6 = $51.00)

Note: $51.00 <u>is</u> greater than your expenses, so you made some profit.

<h3>Additional Information</h3>

To find the money you made or your profit, simply subtract the money you received from your expenses.

$51.00 - $46.00 = $5.00

You only made <u>$5.00</u>, but to make a larger profit, you have to sell more frames.

<h3>Conclusion</h3>

I hope my explanation provided excellent aid. Oh, and you're welcome.

3 0
3 years ago
A group of tourists can be sorted into tour boats in groups of 4 or in groups of 6. In either case, there are no empty seats. Fi
Jobisdone [24]

Answer: there are 36 tourists.

Step-by-step explanation:

Ok, we have two integer numbers:

T, the number of tourists and S, the number of seats.

Such that, if we divide the tourists into groups of 4 and in groups of 6, we end with no empty seats.

Knowing that the number S must be an integer, and when we divide T into groups of 4 and 6 we end with no empty seats, this means that T can be divided by 4 and by 6.

This means that T is a common multiple of 4 and 6

Now, we also know that 25 < T < 45.

Then let's see which ones are the multiples of 4 between 25 and 45.

4*7 = 28

4*8 = 32

4*9 = 36

4*10 = 40

4*11 = 44.

Now, the multiples of 6 in that range are:

6*5 = 30

6*6 = 36

6*7 = 42.

You can see that 36 is a common multiple, other way to see it is:

4*9 = (2*2)*(3*3) = 2*2*3*3 = (2*3)*(2*3) = 6*6

So the numer of tourist must be 36.

8 0
3 years ago
Is the number 282.5 the same as 282.50?
tatyana61 [14]
Yes because the zero has no value.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is the better deal 10 pens for 8.99 or 25 pens for 19.75
pashok25 [27]
I don't know the answer
4 0
4 years ago
Other questions:
  • On Tuesday Donovan earned $9 for 2 hours of babysitting on Saturday he babysat for the same family and earned 31.50 how may hour
    8·2 answers
  • a group of 19 students want to see the show at the planetarium. $11 for each student who is a member of the planetarium's freque
    12·2 answers
  • Evaluate 3x^2-1 when x=2
    15·2 answers
  • a climbing gym charges 10$ to climb each day a pair of climbing shoes cost 84$ it costs $169 to buy 6 days of climbing one pair
    11·2 answers
  • A point lies on AB and is the distance from A to B. Point A is located at (4, 8) and point B is located at (14, 10)
    6·1 answer
  • zoe is 16 years old her brother is 3 years older then half her age . wright a numerical expression for her brother lukes age
    13·1 answer
  • A bowling alley charges a rental fee of $12 for the lane. They then charge $7.75 for each game bowled. If I have a total of $105
    13·2 answers
  • Question: -3x+2c=-3 for x
    12·2 answers
  • Line has equation 3x + y = 15<br><br> Find the gradient of the line.
    14·1 answer
  • Katherine is landscaping her home with juniper trees and pansies. She wants to arrange 15 pansies around each of 8 trees. Each t
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!