1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kirza4 [7]
3 years ago
12

List 3 values that would make this inequality true 180>15y

Mathematics
2 answers:
vagabundo [1.1K]3 years ago
7 0
Y=17
y=18
y=19
hope this helps

topjm [15]3 years ago
6 0
To do this just think of any number you want, I'll choose.... 3. Then solve.

180>15 · 3
180>45

Since 45 is less than 180, it's correct! 

I bet you can figure out the other two yourself!! Good luck! (comment or DM me if you still need help) :)

Hope this helped! If it did, please rate, thank, and if it really helped, give brainliest. It helps me rank up. Thanks! :)
You might be interested in
Which choice is the slope-intercept equation of the line shown below?
Neporo4naja [7]

Answer:

C is my answer

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
I GIVE BRAINLIEST FOR EXPLANATION AND CORRECT ANSWER EXTRA POINTS 3
sveticcg [70]

Answer:

x=8

Step-by-step explanation:

The best way to go about this is to use a trig identity. You have the unknown opposite the angle and the hypotenuse, so its best to use the sine identity: sin(x)=\frac{O}{H}, where O is the opposite side, and H is the hypotenuse.

Set up the equation as:sin(27)=\frac{x}{17}, and solve for X.

I got x=7.718, rounded to x=8.

If I helped, a brainliest answer would be greatly appreciated!

6 0
3 years ago
Simplify -8 + 17n + 10 + 8n
Vinil7 [7]

-8 + 17n + 10 + 8n =


25n + 2

6 0
3 years ago
63n^3+54n^2-105n-90<br> Please help me factor by grouping
Zinaida [17]

Answer:3(7n+6)(3n^{2}-5)

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Will mark brainliest!!
tatiyna
The answer: 839
Correct
6 0
3 years ago
Other questions:
  • A store marks up the price of a sweater by $7.35. The total cost of the sweater is 25.65. How much does the store pay for the sw
    10·1 answer
  • Helpp<br> pppppppp<br> ppppppp pppppppppp
    12·2 answers
  • Which is the better buy, 3 pounds for $8.31 or 5 pounds for 12.59
    5·1 answer
  • Order the fractions from least to greatest -2/5, -7/4, -3/5, -8/3
    11·2 answers
  • Olivia ate 1/4 of a pizza if there were 12 slices of a Pizza Hut many slices did Olivia eat
    15·1 answer
  • Identify the x- intercepts of the graphed function.
    15·1 answer
  • The makers of Mini-Oats cereal have an automated packaging machine that is set to fill boxes with 24 ounces of cereal. At variou
    6·1 answer
  • There are 12 people in cafe. half of them are drinking coffee. How many people are drinking coffee?​
    8·1 answer
  • What multiplier would you use to decrease a value by 44%
    12·1 answer
  • (2) The scores obtained by a class of
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!