1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VARVARA [1.3K]
3 years ago
10

Round 3897.24 to the nearest thousand​

Mathematics
2 answers:
postnew [5]3 years ago
7 0

Answer:3897

Step-by-step explanation:

Nana76 [90]3 years ago
7 0

Answer:

4000

Step-by-step explanation:

Round 3897.24 to the nearest thousand​

Consider which number has the place value of thousand. The result is 3.

Now check the number after if it's 5 and above or below. If above add 1 to 3 but if below add 0.

Therefore

3897.27 to nearest thousand

= (3+1)000

= 4000

I hope this was helpful, please rate as brainliest  

You might be interested in
16. Suppose Eva has 12 3/4 pounds of flour. The day's baking will require triple that amount.
egoroff_w [7]

Answer:

Option D

Step-by-step explanation:

Given the following question:

12 \frac{3}{4} \times3

In order to find the answer, we have to convert the mixed number and then multiply by three, since how Eva needs triple the amount for today's baking.

12 \frac{3}{4} \times3
12\frac{3}{4} =4\times12=48+3=51=\frac{51}{4}
3=\frac{3}{1}
\frac{51}{4} \times\frac{3}{1}
51\times3=153
4\times1=4
=\frac{153}{4}

<u>Convert the improper fraction back into a mixed number:</u>

\frac{153}{4}
\frac{153}{4} =153\div4=38\frac{1}{4}
=38\frac{1}{4}

Which means Eva needs "38 1/4 pounds of flour" or option D for today's baking.

3 0
2 years ago
3/4(8x-4)=7x+2 This is a linear equation please help!
aleksandrvk [35]

Simplify the left hand side by multiplying the terms in the parenthesis by 3/4, i.e. divide them by 4 and multiply them by 3:

\dfrac{3}{4}(8x-4)=7x+2 \iff 3(2x-1)=7x+2 \iff 6x-3 = 7x+2

Subtract 6x from both sides:

-3=x+2

Subtract 2 to both sides:

x=-5

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
8,264 is divisible by 3? True or false?
mars1129 [50]
Number\ is\ divisible\ by\ 3\ if\ the\ sum\ of\ the\ digits\ is\ divisible\ by\ 3.\\\\8,264\\\\8+2+6+4=20-&#10;is\ not\ divisible\ by\ 3.\\\\8,264\ is\ divisible\ by\ 3-FALSE
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please solve the table correctly.
Hitman42 [59]

Answer:

See below.

Step-by-step explanation:

No. Triangles       Perimeter

 1                                  14

2                                  18

3                                  22

We see from the table, after the first  perimeter  (= 14),  with  each increase of 1 in the number of triangles,  the perimeter increases by 4.

As an equation it is  P = 14 + 4(n - 1)  where P = perimeter and n = number of triangles.

4 0
3 years ago
A package of 5 crackers contains 205 Calories. How many Calories are in one cracker using a double number line
natulia [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

since there are 205 calories in 5 crackers we can represent this as

205/5

we need to find how many calories are in one cracker, so lets take "x" as the # of calories in 1 cracker

so

\frac{x}{1} =\frac{205}{5}

cross multiply

5x=205

divide by 5 on both sides

x=41

41 calories in 1 cracker

Number line:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Need to know what 2000-4567 = and show the work on how u got tjat answer.
    15·2 answers
  • A Pack of 50 bricks costs £15. A pack of 500 bricks costs £110.
    9·2 answers
  • PLEASE HELP
    15·1 answer
  • Through: (3, 5) parallel to y=3x-1
    7·2 answers
  • A class trip to a beach has been planned for your senior trip. The lifeguard is only on duty when the temperature is between 70
    9·1 answer
  • Explain how you know...?
    11·1 answer
  • Write the decimal as a fraction
    6·2 answers
  • Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost?
    9·1 answer
  • Divide. Give the quotient and remainder 18divided by 4
    13·1 answer
  • MULTIPLE CHOICE QUESTION
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!