1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Juliette [100K]
3 years ago
6

How many square feet of tile is needed for a 24 foot x 24 foot room?

Mathematics
1 answer:
dalvyx [7]3 years ago
5 0

Answer:

576 square feet

Hope this helped!

You might be interested in
Question 8 of 10 (1 point)
LUCKY_DIMON [66]
3(n-8)=2n-2

3n-24=2n-2

Subtract 2n from both sides to get

n-24=-2

Adding 24 to both sides gives you

n=22. The number therefore is 22. Hope this helps!!!
4 0
2 years ago
Help fast help fast help fast help fast
Gemiola [76]

Answer: T(x) = 18x + 65

Step-by-step explanation:

T(x) = A(x) + B(x)

T(x) = 10x + 50 + 8x + 15             [Plug in the number for A(x) and B(x)]

T(x) = 10x + 8x+ 50 + 15

T(x) = 18x + 65

8 0
2 years ago
Please help ASAP! I’d appreciate it! :)
posledela
The answer is the third one :)
3 0
3 years ago
If a over 2 equals b over 3 then b over a equals what?
ikadub [295]
A/2=b/3
b/a
a=2/3b
b=3/2a
4b/9a
5 0
3 years ago
Can anybody help me with this question?
Bogdan [553]
For number 16 we need to write the data as a ratio then convert to a unit rate (amount per 1)...

308/14 = x/1

Cross multiply

14x = 308
x = 308/14
x = 22

So the fuel efficiency is
22 miles per 1 gallon or

22/1

For number 17, since the car was driven at 48 mph, we just have to divide distance driven by speed to get how long it took...

288 miles ÷ 48 mph =

6 hours
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Multiply (3x)(x^2+4x-15)
    6·1 answer
  • the variable Y is directly proportional to the variable X if Y= 32 when X= 20 what is the value of x when y= 40​
    13·2 answers
  • 1. We have 50 pounds of dog food to last for 10 days. Each day we use the same
    9·1 answer
  • A package of crackers weighing 8.2 Oz cost $2.87 what is the cost per ounce of the crackers
    11·1 answer
  • Lunch break is 1 1/4 hours long<br> Lunch break ends at 1:30pm<br> At what time does it start?
    5·1 answer
  • An angle in standard position measures −5π3 radians. In which quadrant does the terminal side of this angle lie?
    8·1 answer
  • A segment has exactly one end point.<br> a. True<br> b. False
    15·1 answer
  • Thales, an ancient Greek mathematician and philosopher, used certain triangles to find the height of unknown objects. He waited
    13·1 answer
  • Find the percent change from 72 to 90
    9·2 answers
  • Goods sold to Raman for rs 16000 &amp; received partiat payment of 6000​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!