Answer:
october 18
Step-by-step explanation:
The answer is c because he begins at 3 points. He then loses 9. So subtract 9 from 3 and you end up with -6
Answer:
$13.38
Step-by-step explanation:
Use proportions to solve this problem:
$20.07 / 3 bags = X / 2 bags
multiply both sides by "2 bags" to isolate the unknown X
$20.07 * 2 / 3 = X
Therefore, X = $13.38
Answer:
Step-by-step explanation:
Set the cost equation C(l) = l3 – l2 + l + 2.5 equal to $11.00 and solve for l:
C(l) = 2l + 2.5 = $11, or
2l = 8.5, or l = length = 4.25 inches
1 jar of paint = 1 pint of paint
This means that Beth has 32 pints of paint.
32 jars of paint = 16 quarts of paint = 4 gallons of paint.
This means that Beth has (or possibly used) 4 gallons of paint.