1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lana71 [14]
3 years ago
14

The total cost C for p pounds of lithium if each pound cost $5.44

Mathematics
2 answers:
sladkih [1.3K]3 years ago
5 0
Thw answer to your question is
c=5.44p
Vikki [24]3 years ago
3 0

c + p = $5.44

That's the equation


You might be interested in
What is the sum ? I can do it
love history [14]
6x^7 + 8x^7 = 14x^7 <==
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Beth won 45 lollipops. She gave away some and now she has 28 remaining. How many did she give away?
lapo4ka [179]
Just subtract 45 - 28 = 17 lollipops

Hope this helps!!!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me stats
Korolek [52]
The answer is A.....
5 0
3 years ago
Order the numbers least to greatest
Law Incorporation [45]

Answer: C, B, A, D

Step-by-step explanation: i love your pfp

6 0
3 years ago
The altitude at which we boil an egg affects how long it takes for the egg to achieve perfect hardness. It takes 198 seconds to
solong [7]

Answer:

198

Step-by-step explanation:

198

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Drag each equation show if it could be a correct first step to solving the equation. 4(3+x)=36.
    12·2 answers
  • ( PLEASE ANSWER WILL GIVE BRAINIEST AND A THANK YOU ON PROFILE!!) On the previous problem, you found a unit rate of ounces per b
    8·2 answers
  • Camp Oaks gets 32 boxes of orange juice and 56 boxes of apple juice.Each shelf in the cupboard can hold 8 boxes of juice. What i
    14·2 answers
  • 16 pound turkey cost $14.24 what is the price per pound
    5·2 answers
  • What is the sum of 1/4 and 3/8
    13·1 answer
  • Suppose Theta is an angle in standard position whose terminal side lies in
    14·1 answer
  • Sum of $1000 was invested for 4 years, and the interest was compounded semiannually. If this sum amounted to $1389.08 in the giv
    10·1 answer
  • Pls help me find v,w,x,y, and z pls help me I will mark u brainlest
    9·1 answer
  • Which fraction is equivalent to 38%?<br> A. 3/8<br> B. 9/25<br> C. 19/50<br> D. 3 4/5
    7·2 answers
  • Geometry question please help!
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!