1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lions [1.4K]
2 years ago
14

The table on top shows how many minutes Albert spends on homework each night. What percent of the total time spent on homework t

his week was spent on Wednesday?

Mathematics
1 answer:
Grace [21]2 years ago
5 0
Where is the table? I can't see it
You might be interested in
Suppose Charli D'Amelio posted 42 videos to TikTok. If the ratio of dance trend videos to all other videos is 2:5, how many of t
tankabanditka [31]

Answer:

dhdjsjsjsjsjskdskskkxkxmzmsmsksjdjsjsjsjdjbdndndjxjdjsjwidididjwjdjejdjejdjejcjdjcjdjcheh⚽️⚾️⛳️‍♂️️‍♂️️‍♀️️‍♂️️‍♂️️‍♂️️‍♂️️‍♀️️‍♂️️‍♂️️‍♂️️‍♂️️‍♂️️‍♂️️‍♂️⛔⛔⛔fhkadgjdgjadtjatjetjaey

7 0
3 years ago
The marked price of a water cooler is $ 500. The shopkeeper offers an off-season discount of 15% on it. Find the discount.
Fittoniya [83]

Answer:

75 dollars

Step-by-step explanation:

You know that 500=100%, so we can set up the following

15%(500/100%) = 75

so the discount 75 dollars

5 0
3 years ago
NEED HELP
KIM [24]

A coordinate plane with the x-axis labeled Blueberries (in pints) and the y-axis labeled Cost (in dollars) shows a line going through (0, 0) and (5, 17).

<h3>What is directly proportional?</h3>

It is defined as the relationship between two quantities as one quantity increases the other quantity also increases and vice versa.

It is given that there is a proportional relationship between cost and pints of blueberries as,

Blueberries (in pints)          2      5

Cost (in dollars)                6.80   17

17/6.80 = 5/2

As we draw the graph and analyze each option one by one we get the graph shown by the statement C following the given proportional relationship.

Thus, a coordinate plane with the x-axis labeled Blueberries (in pints) and the y-axis labeled Cost (in dollars) shows a line going through (0, 0) and (5, 17).

Learn more about the directly proportional here:

brainly.com/question/16937826

#SPJ2

4 0
1 year ago
20 is 12% of what number?
finlep [7]

Answer:

The answer is 166.666667

Step-by-step explanation:

Okay so we need to find the number that we devide 20 to get 0.12 or 12% what I did was I put x as a varabile so

20/x=0.12

20=0.12x

20/0.12=x

x=166.666667

4 0
3 years ago
Find m<br> (look at the picture)
Advocard [28]

Answer:

Step-by-step explanation:

since you are learning about similar triangles... i'd guess that some where of the picture.. there is some words that say,  that the two smaller triangles are the same, similar , congruent.. so that we can just add up angles 1 + 2 or

13 + 13 = 26 °

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the measure of the arc or angle indicated
    7·1 answer
  • How many pounds are in an oz
    5·1 answer
  • Sarah is researching the connection between the time students spend watching television and their performance in school. Her stu
    15·1 answer
  • Happy Hound charged $18 for 2 hours of doggie daycare and $45 for 5 hours. What is the unit rate? Show your work.
    11·1 answer
  • X=2y-6;y=3x-7<br>substitution to solve systems of equations​
    13·1 answer
  • Do anyone know this answer?
    10·1 answer
  • If it is true that z^2-6=19 then z^2+6=
    10·1 answer
  • P(x)=1/2(x-2)(x-3)(x+7) find the constant
    13·1 answer
  • Please please help quick i really don't understand this :((
    10·1 answer
  • The radius of a circle is 9 miles. What is the circle's circumference?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!