1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mojhsa [17]
3 years ago
11

Which logarithmic equation is equivalent to the exponential equation below? e^a=55

Mathematics
1 answer:
Volgvan3 years ago
7 0

Answer:

The answer is B.

e^a=55

Taking log on both sides,

lne^a = ln 55

a lne= ln55

a= ln55.

You might be interested in
I need to figure out what x is for my homework and I’m so confused teehee.
garik1379 [7]

Answer:

x = 9

Step-by-step explanation:

set a proportion: 8/12 = 6/x => 8x = 72 => x = 9

3 0
3 years ago
Let a Δ b = (a+b)2+5. what is 1 Δ - 4?
Arturiano [62]

It looks like ∆ is defined as

<em>a</em> ∆ <em>b</em> = (<em>a</em> + <em>b</em>)² + 5

If that's the case, then

1 ∆ (-4) = (1 + (-4))² + 5 = (-3)² + 5 = 9 + 5 = 14

5 0
3 years ago
ANSWER FOR EXTRA POINTS MUST BE CORRECT ANSWER ⭐️⭐️⭐️
mamaluj [8]

Answer:

c. and Sagot po PA brainless po pleas

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
How to show work for 36÷6
UkoKoshka [18]
36÷6 is 6 to show your work for it maybe draw it out and better show the equation like when you solve a bigger problem. 
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
1.Solve for x (3.8,4.8,5.8,6.8)
vodomira [7]
6.8 is what i got for the answer
7 0
3 years ago
Other questions:
  • A taxi charges $1.75 plus a fee of 0.75 $ for each mile traveled the total cost of a ride without a tip is $4.75 how many miles
    13·1 answer
  • Can someone help :0 not sure how to solve but I'm doing algebra if that helps
    8·1 answer
  • Find the value of x ? Please help
    5·2 answers
  • Solve: 3 1/3 + (-2 1/4) + 1 5/6 =
    11·1 answer
  • You invited friends over to your house to watch a movie. You let each person decide if they
    11·1 answer
  • What is the greatest common factor of 48, 27, and 36
    6·2 answers
  • Fill in the missing monomial (please answer fast a lot of points) 49y^4x^6=(___)^2
    5·1 answer
  • If Sheena buys 6 bags of apples for $15.30US, what is the unit price of a bag of apples? $
    14·1 answer
  • PLEASE HELP ME!! I WILL GIVE BRAINLIEST TO THE FIRST TO HELP ME, AS WELL AS 5 STARS AND A THANK YOU!!!!
    9·1 answer
  • What is the domain of the function? <br>Function Wrap up review questions PLZ HELP
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!