1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Amiraneli [1.4K]
3 years ago
7

Karla bought 2 pounds of red beads , 1 3/4 pounds of green beads , and 10 ounces of string at the craft store. How much do Karla

's supplies weigh in all.
Mathematics
2 answers:
liberstina [14]3 years ago
7 0

Answer:

Karla's supplies weigh in all 4.375 pounds or 70 ounces.

Step-by-step explanation:

Karla bought red beads = 2 pounds

green beads = 1\frac{3}{4} pounds or 1.75 pounds

String = 10 ounces or 0.625 pound

1 pound = 16 ounces

First we convert each product's weight in pounds

red beads = 2 pounds

green beads = 1\frac{3}{4} or 1.75 pounds

string = 10 ounces 10 ÷ 16 = 0.625 pounds

Total = 2 + 1.75 + 0.625 = 4.375 pounds

4.375 × 16 = 70 ounces

Karla's supplies weigh in all 4.375 pounds or 70 ounces.

elixir [45]3 years ago
4 0
12 ounces are in 3/4 a pound.. and 16 ounces are in a pound.. so adding 16 and 10 gives you 26, which ends up with Karla's supplies weighing 4 pounds and 10 ounces all together.
You might be interested in
What is the cube root of 8x27?
larisa86 [58]
8 = 2^3
27 = 3^3
(2^3)*(3^3)=6^3
Cube root of 6^3 = 6
3 0
3 years ago
Read 3 more answers
Solve for y in terms of v, w, x, and z.<br> wy=–zvx
Usimov [2.4K]

Answer:

y = (-zvx)/w

........

5 0
2 years ago
Find the cost per visit to the nearest cent: Health and Heart Club, $259 per year, 3 visits per week. a. $1.66 b. $7.19 c. $156
vagabundo [1.1K]

Answer:

a. $1.66

Step-by-step explanation:

We have been given that Health and Heart Club charges $259 per year. A person has 3 visits per week. We are asked to find the cost of per visit to Health and Heart Club.

We know that there are 52 weeks in one year. So total visits in one year would be 3 times 52 that 156 visits.

Now, we will divide total cost by 156 to find cost per visit.

\text{Cost per visit}=\frac{\$259}{156}

\text{Cost per visit}=\$1.660256

Rounding to nearest hundredths, we will get:

\text{Cost per visit}\approx \$1.66

Therefore, the cost per visit is $1.66 and option 'a' is the correct choice.

5 0
2 years ago
Which states the main argument of the essay?
tatuchka [14]

Answer:

d

Step-by-step explanation:

that's the argument that they are making

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please Help!! 30 Points!!
AleksAgata [21]
I thinks 8M times D because the average American drinks 8 servings so that 8M and then you multiply it by however many people are in the house so
8 times members times days
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Use the coordinates to find the perimeter of the rectangle. D(1,2), E(1,7), F(4,7), G(4,2) *
    8·1 answer
  • Which represents the solution set of the inequality 5x
    14·1 answer
  • How to Solve -5x is greater than or equal to 40
    13·1 answer
  • The distance from a to b is 143 mi., and from b to c on another road, 57 mi. The distance from a to d is 143 mi., and from d to
    5·1 answer
  • What is the slope of the line whose equation is 2x-4y=10??
    12·1 answer
  • Determine the perimeter of a rectangle that is 10 inches long and 9 inches wide.<br> inches
    10·2 answers
  • Set up a proportion and use it to solve for x.<br> X<br> 64<br> 48
    12·2 answers
  • Nico had 9 words correct on his weekly spelling test. This is 1 less than what
    15·2 answers
  • find the area of a circle with a diameter of four. Either enter an exact answer in terms of Pi or use 3.14 for pi as a decimal ​
    7·1 answer
  • Evaluate the following expressions given the functions below:<br> t(x) = -4(x + 12)<br> Let: t(a)
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!