1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rzqust [24]
3 years ago
8

I need help can anyone help me

Mathematics
1 answer:
kolbaska11 [484]3 years ago
6 0
So for each day, Tessa ran 2.25 miles. So, multiply 2.25 miles by the number of days, which is 14, to get the total number of miles ran.

2.25 x 14 = 31.5 miles
You might be interested in
Three dumpsters are delivering sand to a golf course
timofeeve [1]

Answer:

10,000 tons of sand is being delivered.

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Seats at a local entertainment venue sell for $5 each in the lower level and $4 each in the upper level. If all the seats
7nadin3 [17]

Step-by-step explanation:

wapsi ki Vidya kya hai Hindi mein

5 0
3 years ago
Can someone please help me with my math problem?
elena-s [515]
The answer to Part A is 2 15/32
8 0
3 years ago
Given f(X) =-X+ 6 write an equation for f(x + 3).
luda_lava [24]

Answer:

3 - x

Step-by-step explanation:

f(x) = -x + 6

f(x + 3)

Substitute (x + 3) in for x;

f(x + 3) = -(x + 3) + 6

= - x - 3 + 6

= -x + 3

3 0
3 years ago
A textbook company keeps track of its daily cost for printing whole textbooks to different schools, but can only print up to 500
seraphim [82]
Part A: Chose some value for x, that means any amount of books to print for example 100 books, so x=100
Replace x=100 in C(x) and solve:
C(100)=3.5*100+1200=1550
Part B: Replace C(x) by 1900 and solve for x from the given equation:
1900=3.5x+1200
3.5x=1900-1200
x=700/3.5= 200
Part C: the statement C(20)=1270 means that 1270 is the cost for printing 20 books.
Part E: C(40.5)=1341.75 I think this statement is incorrect given the context because x means number of books to print so this value must be an integer number.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Using the triangle below, answer the following questions.
    13·1 answer
  • What is the equation of the line that passes through the point (-3,0) and has a<br> slope of 4/3
    6·1 answer
  • Solve 7x+4y=8 for y. help, how do i solve?
    15·1 answer
  • Chris buys 5 apples for $2.60 .How much does one apple cost​
    14·2 answers
  • T= 3x + 4y<br> Toe ons<br> (a) Work out the value of I when x = 5 and y=-7
    10·1 answer
  • Digit realizes that some members of the audience cannot see the bride and groom due to the current seating arrangement. Therefor
    11·1 answer
  • Help please im not good at math
    12·1 answer
  • How many equal sides does a equilateral triangle have​
    13·1 answer
  • In​ randomized, double-blind clinical trials of a new​ vaccine, rats were randomly divided into two groups. Subjects in group 1
    13·1 answer
  • Given the function f(x)=4x+10 and g(x), which function has a greater slope?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!