I think its irrational bc if you put it as the squareroot of 329, it results in neverending decimals.
18^2=324+5=329
I think it's D because you times everything from the left column to the right column
Answer:
Step-by-step explanation:
If the 12-pack of water bottles at Kroger costs $4.60 then How much would one of those bottles of water cost?
1. Divide the cost by the number of bottles.
4.60 ÷ 12 = $0.38/bottle
Answer:35in.
Step-by-step explanation:
I reccomend splitting it into sections when given problems like this.
The smaller two rectangles would be 5in * 2in which is 10in then just add them together.
For the bigger one, you'd do 5-2 in order to get the missing inches which will be 3+2 once added 5in*3in is 15in.
Finally, add 15+10+10 (15=The middle rectangle and 10=the sides)
Answer:
Company B pays more!
Step-by-step explanation:
All you have to do is...
25,000x10=250,000
+
1,600x10=16,000
= 266,000(company a)
28,500x10=285,000
+
700x10=7,000
= 292,000(company b)