1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
spayn [35]
3 years ago
7

When analyzing the list of nouns to determine whether to exclude a particular noun as an important "thing," which of the followi

ng questions should be asked about the noun? (choose two) a. ​ Is it an output from the system? b. Is it a persistent item?​ c. ​ Is it a tangible item? d. ​ Is it a synonym of an existing thing? e. ​ Is it in the domain? f. ​ Is it identifiable?
Mathematics
1 answer:
anyanavicka [17]3 years ago
8 0
<h2>Answer:</h2>

<em><u>(a) Is it an output from the system? </u></em>

<em><u>(d) Is it a synonym of an existing thing?</u></em>

<h2>Step-by-step explanation:</h2>

In the question,

We have a list of nouns and we need to determine whether a particular noun should be excluded by identifying particular noun as an important 'thing'.

So, to identify it as a noun we can ask two questions which will distinguish between the same.

<u>(a) Is it an output from the system? </u>

It is one of the questions that can be asked because if the thing is an output from a system it will be definitely existing in real therefore, we can identify from this.

<u>(d) Is it a synonym of an existing thing?</u>

By asking this we can also confirm whether a particular thing is a noun or not because if the thing will be a synonym for an already existing material, it definitely will be a Noun.

<em><u>Therefore, the correct option is (a) and (d).</u></em>

You might be interested in
A rectangular prism with a square base has a volume of 120 cubic feet. The base is 8 feet on each side. What is the height of th
Lelechka [254]

15feet

Step-by-step explanation: 120/8=15

pls give brainliest

3 0
3 years ago
Dollar is worth three and 3 1/2 kruneros. What is the value of 43 3/4 kruneros?
Korvikt [17]

<em><u>Question:</u></em>

One dollar is worth 3 1/2 kruneros. What is the value of 43 3/4 kruneros?

<em><u>Answer:</u></em>

The value of 43\frac{3}{4} kruneros is 12.5 dollars

<em><u>Solution:</u></em>

Given that,

Dollar is worth three and 3 1/2 kruneros

Which means,

1 \text{ dollar } = 3\frac{1}{2} \text{ kruneros }\\\\1 \text{ dollar } = 3.5 \text{ kruneros }

We have to find the value of 43\frac{3}{4} kruneros

Let us convert the mixed fractions to improper fractions

Multiply the whole number part by the fraction's denominator.

Add that to the numerator.

Then write the result on top of the denominator.

43\frac{3}{4} = \frac{43 \times 4 + 3}{4} = \frac{175}{4} = 43.75

So we have to find the value of 43.75 kruneros

Let "x" be the value of 43.75 kruneros

Then,

1 dollar = 3.5 kruneros

x dollar = 43.75 kruneros

This forms a proportion and we can solve the sum by cross multiply

1 \times 43.75 = x \times 3.5\\\\x = \frac{43.75}{3.5}\\\\x = 12.5

Thus value of 43\frac{3}{4} kruneros is 12.5 dollars

5 0
3 years ago
A rock climber climbs an average of 12.6 feet per minute. How many feet will the climber climb in 30 minutes? Write an equation
alexandr1967 [171]

Answer:

378

Step-by-step explanation:

12.6 X 30= 378

6 0
3 years ago
PLEASE HELP THIS IS DUE IN A COUPLE MINS
german

Answer:

The Lakota people and the Dakota people had similar methods of getting food,

building shelters, and making clothes. What is most likely true about these

tribes?

Each tribe developed these customs independently.

O The tribes lived in the same culture area.

O

The tribes were similar because they both followed United States

customs.

O It is impossible for a tribe to survive in North America without

following the customs shared by these two groups.

6 0
2 years ago
Draw a rectangle that has a perimeter of 12 units and an area of 8 square units
faltersainse [42]
A rectangle with two sides that are 2 units long and two sides that are 4 units long fits those specifications. 
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Can someone help me simplify<br><br>tan^2x + 6 tan x - 3
    12·1 answer
  • 12. divied 587. hoq do i do it
    13·2 answers
  • Question 1
    11·2 answers
  • At the annual fair in Springfield, the entrance fee $20 and every ride requires a $3
    9·2 answers
  • Write an algebraic expression for the situation.
    9·1 answer
  • Divide using LONG Division<br> (m? + 2m - 15) + (m + 5)
    10·1 answer
  • Amy has three pieces of string of length 16 cm, 56 cm and 24 cm respectively. For an art project, she wants to cut the three len
    9·1 answer
  • Hel[ppppppppppp brainliestt
    8·1 answer
  • Which is the better buy? Deal A: 32 oz of cereal for $3. 99 or Deal B: 16 oz of cereal for $2. 99?
    13·1 answer
  • Simplify your answer
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!