Answer:
ok so first ur gonna do 4x3=12 then
Step-by-step explanation:
Answer:
Unit rate is $7 per pound.
6 pounds will cost $42
You can buy 10 pounds for $70
Step-by-step explanation:
28/4 = $7 --> Unit rate is $7 per pound.
7 × 6 = $42 --> 6 pounds will cost $42
70/7= 10 --> You can buy 10 pounds for $70
Answer:
95
Step-by-step explanation:
G(6)=3(6)^2-2(6)-1
=108-12-1
=95
Part A)
Multiply the amount he earned by 8.5%
8.5% written as a decimal is 0.085.
75,000 x 0.085 = $6,375
Part B)
Subtract the amount of tax from his earnings:
75,000 - 6,375 = $68,625