1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aliina [53]
3 years ago
14

Eve split 42 marbles between herself and 5 friends. Her mom then gave her 2 more packs of marbles with 4 in each. How many does

she now have?
Mathematics
1 answer:
NeTakaya3 years ago
8 0

Answer:

$15

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Amy bought 0.4 kilogram of tomatoes for $4.00. What is the cost in dollars per kilogram of tomatoes?
nasty-shy [4]

Answer:

$10 per kilogram

Step-by-step explanation:

To eliminate the decimals,multiply everything by 10

0.4.........4

4.00.........40

4 kilos = $40

1 kilo = $10 (40/4)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is 5 in the solution of x+3>8 explain. Thank youuu ​
tester [92]

No

X would have to equal 6 or greater as if x was 5

5+3 is the same as 8

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Questioning my sanity once again....
Rama09 [41]

Answer:

it not wrong to do it it's just not right to do it I get it

I do it too sometimes so it not just you

oh and can I have brainliest it would really help out

3 0
3 years ago
Charlotte wants to know which website gains more new subscribers per amount of content. 1) Charlotte thought of two different wa
3241004551 [841]

Answer:

1)

Number of new subscribers divided by number of posts.

Number of new subscribers divided by number of words.

2)

No. The definition have opposite results

Step-by-step explanation:

Khan academy said it was right tehee

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the value of a^(m-n) *​
nikklg [1K]

Answer:

a {}^{m - n}

Step-by-step explanation:

...........

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Maria works as an electrician and earns $24.68/h. If she worked for 15 hours on one job, how much did she earn? *
    14·1 answer
  • An ice cream store sells 28 flavors of ice cream. Determine the number of 4 dip sundaes.
    11·1 answer
  • Covert 35 cm/sec to 21 m/min
    9·1 answer
  • Matthew is using a microscope in science class. The microscope magnified the specimen 4x10^2 . If the specimen is 3cm long how l
    5·1 answer
  • (-4+5)/(-1)+3-21/(-7)13[-11(-2)-19
    10·1 answer
  • In ∆PQR, ∠P = 90degrees , PQ= 12 cm, PR=16cm. Find ∠Q
    15·1 answer
  • What is the solution to the system of equations below? <br><br>-5x-y=5<br>x=7y-1​
    14·1 answer
  • Billy is saving up to buy a $400 PS5. He already saved $275. If he has saves $25 a week, how many weeks will it take him to save
    14·2 answers
  • Can someone help me !!!
    14·1 answer
  • -9+b=3.5 what is the value of b?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!