Question 5- is 9
question 6- is 9
question 7-is 4
question 8-is 21
Question 9-is 2
question 10-not sure sorry :(
Tell me if your right ;)
Answer:
one gadget costs $15.80
Step-by-step explanation:
Let w = cost of one widget
Let g = cost of one gadget
Given:
- Five widgets and three gadgets cost $109. 90
⇒ 5w + 3g = 109.9
Given:
- One widget and four gadgets cost $75. 70
⇒ w + 4g = 75.7
Rewrite w + 4g = 75.7 to make w the subject:
⇒ w = 75.7 - 4g
Substitute into 5w + 3g = 109.9 and solve for g:
⇒ 5(75.7 - 4g) + 3g = 109.9
⇒ 378.5 - 20g + 3g = 109.9
⇒ 378.5 - 109.9 = 20g - 3g
⇒ 268.6 = 17g
⇒ g = 15.8
Therefore, one gadget costs $15.80
To find the cost of one widget, substitute the found value for g into
w = 75.7 - 4g and solve for w:
⇒ w = 75.7 - 4(15.8)
⇒ w = 75.7 - 63.2
⇒ w = 12.5
Therefore, one widget costs $12.50
$750 / $30 = 25 maths teaching kids
$350 / $25 = 14 maths starter kits
if you wanted to see if it was right, you would just do 14*25 and you would get $350
hope I helped!!
Since ur using r as a variable the answer is r = 7.
Answer:
70
Step-by-step explanation:
Angle Q and angle P are supplementary angles, so they add up to 180 degrees.
6x + 4 + 10x = 180
16x + 4 = 180
16x = 176
x = 176/16
x = 11
Put x in angle Q as 11 and solve.
6(11) + 4
66 + 4
= 70
Angle Q measures 70 degrees.