1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BlackZzzverrR [31]
3 years ago
5

as a gift, you fill the calendar with packets of chocolate candy. Each packet has a volume of 2 cubic inches. Find the maximum n

umber of packets you can fit inside the calendar

Mathematics
1 answer:
qaws [65]3 years ago
4 0
The picture of the calendar is shown in the attached image.

Now, first we will get the volume of the calendar itself, we can note the calendar has the shape of a triangular prism.
Volume of triangular prism = area of base * depth
The area of base = area of triangle = 1/2 * base * depth 
Therefore:
Volume of prism = 1/2 * base * height * depth
where:
base = 4 in
height is he height of the base = 6 in
depth is the depth of the calendar = 8 in
Therefore:
Volume of calendar = 1/2 * 4 * 6 * 8 = 96 in^3

Now, we are given that the volume of each candy is 2 in^3, this means that:
number of candies to fill the calendar = volume of calendar / volume of candy
                                                            = 96/2 
                                                            = 48 candies

Hope this helps :)

You might be interested in
Solve 4(10x - 2) = 192​
MAXImum [283]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

4*10x=40x

4*2=8

40x-8=192

40x=192+8

=200

X= 200/40

=5

5 0
3 years ago
Laura squeezed 18 oranges to make two glasses of juice please help
worty [1.4K]

Answer:

9 oranges per glass

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
What expression is equivalent to -3z + 6y + 7z - 14?
djyliett [7]

Answer:

immma send you the link friend me on hereStep-by-step explanation:

5 0
3 years ago
What's the answer???
Romashka [77]
Monday and Wednesday.


Briainliest answer pleaseee
8 0
2 years ago
Plz help again thanks
charle [14.2K]
The answer is C. yes $89.99 hope this helps
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 191,306 rounded to the nearest thousand
    15·1 answer
  • A professor's son, having made the wise decision to drop out of college, has been finding his way in life taking one job or anot
    6·2 answers
  • Which is the better buy? circle it<br> $5.00 for 4 mangoes<br> $6.00 for 5 mangoes
    11·2 answers
  • Pam needs 3 1/2 cups of sugar to make 50 cupcakes, a 5-pound bag of sugar costs $3.69. There are about 2 cups of sugar in a poun
    15·1 answer
  • Rectangular prism A measures 6 inches by 4 inches by 5 inches. Rectangular prism B's dimensions are twice those of prism A. Find
    6·2 answers
  • Reread 1-3. In Whitman’s metaphor, what is the “fearful trip”, the “ship”, and the “prize” that was won? What is the “port?” Exp
    14·1 answer
  • If the sum of the measures of the interior angles of a polygon is 2340, find the number of sides of the polygon.
    9·1 answer
  • If 20 chickens laid 120<br> eggs. At this rate, how<br> many eggs would 30<br> chicken lay?
    6·1 answer
  • The diagram below represents a generic right triangle.
    7·1 answer
  • A cell phone company charges $50 plus $40 per line each month. Luke must spend under $170 on his family's cell phone bill each m
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!