1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
balu736 [363]
3 years ago
10

A painter has 5 gallons of paint to use in a room. He uses 2.5 gallons of paint for 1 coat. How many coats can he paint?

Mathematics
1 answer:
mezya [45]3 years ago
4 0

Answer:2 coats

Step-by-step explanation:they can only use two coats with out running out

\

You might be interested in
Answer need help plz
satela [25.4K]
MAE - 48 = 36 x 2
mAE - 48 = 72
mAE = 120

Answer
120
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
If the maker of the promissory note fails to pay the note on the due date,the note is said to be
Svetlanka [38]

Answer:

When the maker of a promissory note fails to pay, the note is said to be <u>dishonored.</u>

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Can y’all help me on question 23?!
Wittaler [7]

Answer:

Option D. 5x + 12y + 4z is the corrct one.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the y-intercept of the line on the graph
hoa [83]
2 it’s literally just where the line crosses on the y axis
8 0
3 years ago
Convert 9/20 into a decimal using long division
Mice21 [21]

Answer:

0.45

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help Please . Thanks
    12·1 answer
  • How can I list 2.3, 2 4/5, 2.6 in order from greatest to least
    6·1 answer
  • What is 23/50 simplified? can it bbe simplified?
    12·2 answers
  • I need the co-ordinates to answer this can anyone give them to me? If not it's fine! :)
    12·1 answer
  • Alicia buys a 5 pound bag of rocks for fish tank. She uses 1 1/8 pounds for a small fish bowl. How much is left
    6·1 answer
  • Evaluate the expression when b=5.<br> b² +9b-8
    8·2 answers
  • I NEED HELP ASAP!!! please show work
    8·1 answer
  • Find inverse of f(x)=(x+4)^2
    13·2 answers
  • 20men can dig a trench in 15hours, how many men can dig the same trench in 10 hours if they work at the same rate?​
    10·2 answers
  • Will spent $3.75 for 3 pounds or granola. what is the unit rate in dollars per pound
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!