1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksandr82 [10.1K]
3 years ago
6

Suppose that interest rates decrease. Holding everything else constant, determine what happens to aggregate demand and its compo

nents. If interest rates decrease, consumption . If interest rates decrease, investment . If interest rates decrease, government spending . If interest rates decrease, the value of net exports . Answer Bank does not change decreases increases Overall, aggregate demand
Business
1 answer:
RUDIKE [14]3 years ago
5 0

Answer:

When interest rates decrease, It causes a ripple effect in the economy that stimulates growth and wealth creation. In the long run, it might cause inflation.

Explanation:

  • If interest rates decrease, consumption increases because there is more disposable income available in each household.
  • If interest rates decrease, investment increases since the cost of borrowing is cheaper.
  • If interest rates decrease, government spending decreases .
  • If interest rates decrease, the value of net exports increase because the economy us stimulated as a result of a business boom facilitated by low and affordable loans.
You might be interested in
Alicia and Kwame are conducting customer surveys to gather information for a report. This is an example of ______ research.
artcher [175]

Answer:

Primary

Explanation:

3 0
2 years ago
Succulent Juice Company manufactures and sells premium tomato juice by the gallon. Succulent just finished its first year of ope
Naddik [55]

Answer:

Instructions are below.

Explanation:

Giving the following information:

Number of Gallons Produced 80,000

Number of Gallons Sold 70,000

Sales Price $3.00/gallon

Unit Product Cost (variable costing) $1.45/gallon

Contribution Margin $84,000

Total Fixed Manufacturing Overhead $?

Total Fixed Selling & Administrative $25,000

Variable Selling & Administrative $?Total Fixed Selling & Administrative $25,000

Variable Selling & Administrative $?

Inventory value under absorption costing $29,500

T<u>he difference between the absorption and variable costing method is that the first one includes the fixed manufacturing overhead in the product cost.</u>

Absorption= direct material + direct labor + total unitary overhead

Variable=  direct material + direct labor + unitary variable overhead

First, we will calculate all the missing information:

Sales= 3*70,000= 210,000

Total variable cost= 210,000 - 84,000= 126,000

Unitary varaible cost= 126,000/70,000= $1.8 per unit

Unitary variable selling and administrative= 1.8 - 1.45= 0.35

Unitary inventory production cost (absorption)= 29,500/10,000= $2.95

Unitary fixed manufacturing cost= 2.95 - 1.45= 1.5

Now, we can determine the income statement under absorption and variable costing method:

A<u>bsorption costing:</u>

Sales= 210,000

COGS= 70,000*2.95= (206,500)

Gross profit= 3,500

Total Fixed Selling & Administrative= (25,000)

Variable Selling & Administrative= (0.35*70,000)=

Net operating income= (46,000)

<u>Variable costing method:</u>

Sales= 210,000

Total variable cost= (126,000)

Contribution margin= 84,000

Total Fixed Selling & Administrative= (25,000)

Total fixed manufacturing overhead= (80,000*1.5)= (120,000)

Net operating income= (61,000)

4 0
3 years ago
The apartment house had a communal attic rarely visited by its tenants. the labeled boxes and cast-off furniture offered little
jekas [21]
The author used his word choice to darken the tone of this excerpt.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Moe ’s Electric sales vacuum cleaners with a one-year warranty to fix any defects. For the current year, 200 vacuums have been s
vekshin1

Answer:

$900

Explanation:

Given that

Total repair up to end of year = 12

Estimated need to be repaid = 8

Average cost = $45

The computation of warranty expense for the current year is shown below:-

For computing the warranty expense for the current year first we need to find out the total repaired cost which is here below

Total repaired cost = Total repair up to end of year + Estimated need to be repaid

= 12 + 8

= 20

Warranty expense for the current year = Average cost × Total

= $45 × 20

= $900

Therefore for computing the warranty expense for the current year we simply applied the above formula.

5 0
3 years ago
FIRST PERSON TO ANSWER PROPERLY GETS BRAINLIEST!!!
TiliK225 [7]
School district administrators
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • When reviewing her display campaign, gina sees that her clickthrough rate is higher on weekdays from 10
    7·1 answer
  • Sienna Company has the following information for January. Cost of direct materials used in production $20,000 Direct labor 15,00
    13·1 answer
  • States in which region receive more of their revenue from the federal government than do most other states? the west the northea
    9·1 answer
  • Why do you think brand advocates willingly promote companies via social media?​
    10·1 answer
  • As the price level falls, the cost of borrowing money will______causing the quantity of output demanded_______. This phenomenon
    6·1 answer
  • Egbert, age sixteen, purchases a $500 video-game system and a $50 computer chair from CompuStore. Egbert changes his mind and wa
    5·1 answer
  • FOOD;
    5·1 answer
  • Based on this income statement for Company ZYX for the year ending December 31, 2014, what adjustment would need to be made to N
    13·1 answer
  • Firms are more likely to effectively leverage their technologies in new markets if they identify new applications of the technol
    11·1 answer
  • Material requirements plus an allowance for normal inefficiencies are added together to determine the.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!