1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mademuasel [1]
2 years ago
8

Amanda works a Monday through Friday work week at the rate of $11.50 per hour. She takes a 1-hour lunch break. If she clocks in

each day at 8:45 am and leaves at 5:15 pm, what is her total pay for the week?
Mathematics
1 answer:
Anuta_ua [19.1K]2 years ago
3 0

Answer: $603.75  per week

Explanation: 11.50 / 60 minutes = 0.19166666666

                      0.19166666666  x 450 minutes = 86.249999997

                      86.249999997  x 7 days = 603.749999979

                      If you round 603.749999979  to  the nearest hundredth, you        

                      get 603.75.

                      Therefore, Amanda made $603.75 that week.

You might be interested in
Which addition does the model below represent<br>+++++<br>- - -<br>​
stiks02 [169]

Answer:

+2

Step-by-step explanation:

+ and - cancel. We have 5 + and 3 - so that leaves us with 2 + so the answer is +2.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
NUMBER 12 PLS I NEED HELP ASAP ILL GIVE 10 POINTS
olchik [2.2K]

Answer:

rule add 15 subtract 10

Step-by-step explanation:

rule add 15 subtract 10

3 0
2 years ago
6x+9=-12<br> Can someone help me with this question
Amiraneli [1.4K]

Answer:

-7/2

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
⚠️⚠️⚠️GIVING AWAY HUGE POINTS FOR ANYONE WHO COMPLETES THIS AND GETS THEM RIGHT!!!!!!!⚠️⚠️⚠️
Firlakuza [10]
1st picture

The average speed for his journey from York to Blackpool is 61.4 KM/H



5 0
3 years ago
Write an equation of the line that passes through the points (2, -3) and (1,4).
Lelu [443]
I thiiink the line equation would be y=7/1+12
4 0
2 years ago
Other questions:
  • How would I find the domain and range of this graph?
    5·1 answer
  • What is the answer to 7×3
    12·2 answers
  • What is the distributive property of the equation 5b plus 7b plus 10
    13·1 answer
  • Elias's teacher has given him a rectangle that is 15 feet by 20 feet. She has asked him to create a new rectangle using a scale
    12·2 answers
  • Show work and explain with formulas.
    12·2 answers
  • Point C is located at (1, 2), and point D is located at (−4, −2). Find the x value for the point that is 1 over 4 the distance f
    5·2 answers
  • In this picture B and Fare<br> midpoints.<br> A<br> B<br> 5x - 4<br> 23<br> F<br> E<br> x=[ ? ]
    10·1 answer
  • Anyone know the answer ?
    8·1 answer
  • A 7-pound box of grapes costs $30.24. What is the price per ounce?
    15·2 answers
  • 2 1/3 ÷ 1 3/4-2.6÷1.3<br> pls i rlly need help anything will help
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!