4x + 2x = < y
This is because the opposite sides (which is 4x and 2x) of a triangle add up to the exterior angle (<y).
We have to find X.
As you know:

because the angles of a triangle add up to 180.
When we add them:


The 9 is multiplying with the X. We want X only and not 9 with it. So, when we take 9 to the other side, it becomes divide. As a result, the answer to x is:-

Substitute value of x into 4x and 2x to find the exterior angle:-
4x:

2x:

When we add them we get the answer for angle Y:-

Therefore, we can conclude that:

I think the mean with outliers excluded are called trimmean.
Answer:
9-foot piece is better deal by $0.03 per foot
Step-by-step explanation:
2.80/8 = $0.35 per foot (for 8-foot piece)
2.88/9 = $0.32 per foot (for 9-foot piece)
Pi*r^2
3.14*7000^2
153,860,000
You will have to divide 140 by 8 and it will give u P you already know R equals 8