1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ExtremeBDS [4]
3 years ago
12

In 31 days, Gwen's dog sleeps 496 jours.If she sleeps that same number of hours each night, how many hours does she sleep per ni

ght?Find the unknown number in the equation 496÷31 = h
Mathematics
2 answers:
natima [27]3 years ago
5 0
496÷31=16 
She sleeps 16 hours per night
g100num [7]3 years ago
4 0
It 496 ÷ 31 = 16 days
You might be interested in
Which value is a solution of the equation 5-4x=-3?<br> A. 0<br> B. 2<br> C. -3<br> D. 1/4
Rashid [163]
B. 2 I hope that this helps.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the area of a regular 12-sided polygon with side of length s and apothem 8.
aliina [53]
Apothem is the height of a triangel formed by two consecutive vertices with the center.  the are of this triangle = 1/2 s 8  = 4s
there area 12 such triangles in the regular 12 side polygon
So area = 12 * 4 s = 48 s
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tony needs to ship 12 comedy DVDs, 24 animated DVDs, and 30 musical DVDs. He can pack only one type of DVD in each box and he mu
suter [353]

Answer:

6 items of each type in each box

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Please help!!!!!!!!!
8090 [49]

Answer

C and D

Step-by-step explanation:

Let me know if I am right! :D

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone plz help me
hichkok12 [17]

Answer:

your answer is right ok my friend

8 0
3 years ago
Other questions:
  • at an ice cream shop, thirty cups of ice cream costs $105. what is the cost of one cup of ice cream? what is the cost of 18 cups
    15·2 answers
  • All roses in a certain arrangement are red or yellow. If the ratio of red roses to the number of yellow roses is 1/2, each of th
    7·1 answer
  • Determine whether the following sequence is geometric. If so, find the common ratio.
    13·1 answer
  • A car rental agency initially offers a car that can go 304 miles on 19/2 gallons of gasoline. There are other vehicles available
    7·1 answer
  • Simplify the expression. 3(a+b)+6a-2b
    14·2 answers
  • You lean a 30 foot ladder against your house and it reaches exactly to the top. The ladder makes a 24 degree angle with the grou
    8·1 answer
  • A chocolate chip cookies recipe calls for 4 and 1/4 cups of chocolate chips to make 10 dozen cookies Based on this recipe, how m
    9·2 answers
  • A factory produces 1, 250, 000 toys each year. The number of toys is expected to increase by about 150% per year. Which model ca
    12·1 answer
  • Simplify : 7x^2 + 6x + 9x^2 - 5x
    9·1 answer
  • Four friends made 55 cupcakes and shared them equally.how many cupcakes did each friend get? PLZ HELP ME:(
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!