1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dezoksy [38]
3 years ago
7

4+y when y = 18 would the answer be 22

Mathematics
2 answers:
tamaranim1 [39]3 years ago
6 0

Answer:

22

Step-by-step explanation:

Evaluate y + 4 where y = 18:

y + 4 = 4 + 18

Hint: | Evaluate 4 + 18 using long addition.

| 1 |  

| 1 | 8

+ | | 4

| 2 | 2:

Answer: 22

oee [108]3 years ago
5 0

Answer:

22

Step-by-step explanation:

4+18=22 if y is solved for 18 in the equation 4+y= the answer would be 22.

You might be interested in
Evaluate the expression for x=5, y=-3 and z=7<br> 7 - 3y – 3z
andrew11 [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

7 - 3(-3) - 3(7) = 7 + 9 - 21 = 16 - 21 = -5

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the measure of each angle indicated.<br> 7)<br> 920<br> A) 118°<br> B) 92°<br> C) 96°
Rus_ich [418]

Answer:

Its 92 degrees because they are equal. I hope this helped! plz make me brainliest

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Tiffany’s allowance is reduced $1.25 every time she forgets to clean her room.
snow_tiger [21]

Answer:

$8.75 is your answer.

Step-by-step explanation:

What you do is you multiply 1.25 by 7.

<em>1.25 x 7 = $8.75</em>

$8.75 is your answer.

4 0
4 years ago
Lori makes 64,000 each year as a accountant at Christmas she was given a 12% bonus how much was her bonus
algol [13]

64000 x 0.12 = 7680

 she was given a $7,680 bonus

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP WILL MARK BRAINLIEST IF GOTTEN RIGHT
lukranit [14]

Answer:

i belive it is 10

Step-by-step explanation:

sorry if this is wrong

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A midsegment triangle ABC is parallel to a side of triangle ABC what is the missing statement in this proof
    15·1 answer
  • Can someone help me?
    11·1 answer
  • Is there a pattern behind prime numbers?
    12·2 answers
  • F(x) = 4x^2 + 5x + 3; g(x) = 5x - 7, find g(f(x)).
    11·1 answer
  • The cost for 8.2 pounds of raisins is $13.12. How much does each pound cost? $1.60 $1.61 $1.62 $1.63
    14·2 answers
  • Steven has 163 paper clips. He is going to keep 27 for himself, and divide the rest among 8 of his friends. How many paper clips
    6·1 answer
  • Choose the best answer. <br> A<br> B<br> C<br> D
    8·1 answer
  • Find the equation of a line that passes through the points (-1,-5) and (-3,-4). Leave your answer in the form y=mx+c
    9·1 answer
  • A family pays $22 each month for internet access. Next month, the cost will
    12·1 answer
  • Question is in the picture:
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!