1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
victus00 [196]
3 years ago
14

Our math team had m students last year, but this year it has already n students! By what percent did the number of students grow

?
I'm in need of the full answer, not just the formula! (I'm sorry!)
Mathematics
1 answer:
worty [1.4K]3 years ago
7 0

Answer:

Last year we had M students.

This year we have N students.

Now, the question ask "by what percentage the number of students grow".

So we are considerating a growth, this means that we must think that M as the 100%.

Then we have that N - M is the difference between the students of last year and this year.

this means that this year we have N - M more students that last year, so the percentage of growth is:

((N - M)/M)*100%

Now you need to replace the values for N and M.

You also can notice that if N is smaller than M, you will have a negative percentage, this means that instead of a growth, we have a decrease in the number of students.

You might be interested in
3.47472 rounded to the nearest 10th
Neporo4naja [7]

Answer:

It would be 0 its nowhere near a ten

Step-by-step explanation:

hope i helped

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve the system of equations 2x + 2y = 6 and 2y - x = 12 using any method.
beks73 [17]
2y + 2x = 6
2y - x = 12
Subtract
3x = -6, x = -2
2(-2) + 2y = 6
-4 + 2y = 6
2y = 10, y = 5
Final solution: x = -2, y = 5
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
April rewrote a quadratic function in vertex form.
vivado [14]

Answer:

luke is starwars sun

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Rachel used 9 cups of flour and 4 teaspoons of sugar.
Firdavs [7]

Answer:

54 cups of flour

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Mrs carter manages a pizza parlor the average daily cost is 40 $ plus 52 $ to pay each employee it also cost 2$ to make each piz
Shtirlitz [24]
Total costs: 40 + (7*52) + (42*2) = 488
4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the equation of a line that has a slope of 4/3 and goes through the point (0, – 3), in slope-intercept form?
    7·1 answer
  • State the domain for the set of points.<br> {(8, 8), (5, 7), (-4, 8), (4, 8)}
    14·1 answer
  • Antonio and Candice had a race. Their distances past a particular landmark as the race progressed can be represented by linear
    9·1 answer
  • At the start of a race, a runner’s velocity changes from 0 to 4.0 m/s. It takes him 2 seconds to speed up. His acceleration is _
    7·2 answers
  • Helphelphelphe helphelp
    14·1 answer
  • Linda thinks of a two digit number. The sum of the digits is 8. If she reverses the digits, the new number is 36 greater than th
    8·2 answers
  • I need an answer for question B please.
    5·1 answer
  • 5. Determine the average rate of change of f(x)=6 cos(2x) – 4 on the interval [pi/4,pi]
    15·1 answer
  • Tina pays $38.50 for 14 boxes of Girl scout cookies. What is the unit price?​
    9·1 answer
  • Which of the following is the function represented
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!