1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksandrvk [35]
3 years ago
10

2x + 5y = 13 -x + 4y = 13 solve by elimination

Mathematics
1 answer:
emmainna [20.7K]3 years ago
6 0

Answer:

i think x=-1 and y=3. ....

You might be interested in
Correct answer only plz!!! Thanks
klemol [59]

Answer:

B) 6

Step-by-step explanation:

9 plus 11 is 20

26-20 is 6 so KL has to be 6

4 0
3 years ago
Carla is going to arrange her 4 books on a shelf: Algebra, Trigonometry, Geometry and Calculus. How many different possible arra
PilotLPTM [1.2K]

Arranging of books is an illustration of permutation and combination

There are 24 different possible arrangements she can make

<h3>How to calculate the number of arrangement</h3>

The number of books is given as:

n = 4

Take the factorial of both sides

n! = 4!

Evaluate

n! = 4 * 3 * 2 * 1

n! = 24

Hence, there are 24 different possible arrangements she can make

Read more about permutation and combination at:

brainly.com/question/1216161

5 0
2 years ago
Solve the exponential equation. Write the exact answer with natural logarithms and then approximate the result correct to three
tester [92]

Answer:

Fraction form: x = ln(5)/ln(10)

Decimal form: 0.69897000

please mark brainliest

3 0
3 years ago
ANSWER THIS QUESTION ASAP DONT SEND A FILE AT ALL. WHATS THE ANSWER I HAVE A TIKE LIMIT HELPP ONLY ANSWER IF YOU KNOW THE ANSWER
vfiekz [6]

Answer:reflect across

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
100 points to correct answer!!!
Korvikt [17]

Answer:

but u have only provided 5 pts first give 100 pts and I will help u.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • X(21)+x(4)=300 I need solving
    15·1 answer
  • A 3-gallon bucket of paint costs $98.52 what is the price per quart?
    12·2 answers
  • Evaluate [7 - (5 - 6(5 - 3) + 4)] + 2<br><br> 27<br> 21<br> 45<br> 12<br> None of the above
    9·1 answer
  • 3.75x - 5 - 8.75x + 4.5 + 0.5
    7·1 answer
  • When constructing an angle bisector, why do the arcs intersect?
    9·1 answer
  • Geometry!! can someone help me with #23 please? it would mean a lot thanks :)
    11·1 answer
  • HEY CAN ANYONE PLS ANSWER DIS MATH PROBLEM!
    15·2 answers
  • Why do you think people who are good at math are usually successful on their jobs?
    11·1 answer
  • Erica rented a scooter for $12 per hour plus a $25 gas fee. She spent a total of $73 to rent the scooter. Whattequation represen
    8·1 answer
  • 5/6 + 1/10 - 3/4<br> (2/5 x 5/7) - 1/4<br> 2/5 - 3/4 : 5/6<br> AYUDA PORFAVORRR ES PARA HOY!
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!