1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andrew-mc [135]
3 years ago
6

What is the minimum value of the objective function, C with given constraints? C=5x+6y ⎧⎩⎨⎪⎪⎪⎪⎪⎪⎪⎪2x+y≤83x+4y≤17x≥2y≥1

Mathematics
1 answer:
Keith_Richards [23]3 years ago
6 0

Answer:

The answer is 16

Step-by-step explanation:

I did the test

You might be interested in
Help me plzzz will give brainlest!!!!
Leno4ka [110]

Answer:b,they are not proportional

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
At the farmers market you buy 2 pounds of blueberries for $5.00. What is the cost per pound?
Tju [1.3M]

Answer:

$2.50

Step-by-step explanation:

Divide 5 by 2.................

3 0
3 years ago
The sides of a triangle have lengths 4, 9, and 11. What kind of triangle is it?
aalyn [17]

Answer:Scalene Triangle

Step-by-step explanation:

In a scalene triangle,all sides are not equal

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve 5 ÷ 2 5/7<br><br>10 5/7 <br><br>13 1/2 <br><br>1 8/9<br><br>1 16/19<br><br>​
aivan3 [116]

1) 1.7857142857

2) 7.142857143

6 0
2 years ago
After 3.5 hours pasha had traveled to 17 miles if she travels at a constant speed how far will she have traveled after four hour
laiz [17]
Since we want to know how far she goes every hour to multiply that by 4 to get how far she goes in 4 hours, we do 17/3.5 to get per hour miles = around 4.86. Multiply that by 4 to get around 19.43 miles
4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the measure?
    5·2 answers
  • Determine the ratio of
    11·1 answer
  • Can someone help me plzz
    8·1 answer
  • Complete the pattern and find the rule 87,91,95,99,___,___, ___
    8·2 answers
  • Witch is biger 1.05or 1.3
    10·2 answers
  • Matthew was selling tacos at a rate of t=pn, where the total is equal to the price times the number sold. If each taco cost $8 a
    7·1 answer
  • Solve the linear equation
    11·1 answer
  • A box measures 20 inches wide by 14 inches deep. The height of the box is two feet. What is the volume of the box? Remember two
    6·1 answer
  • Help me out please???
    12·1 answer
  • Write the equation of the following graph in intercept form.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!