1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sveta [45]
3 years ago
11

HELP ON GEOMETRY!!! PHOTO ATTACHED

Mathematics
1 answer:
Dvinal [7]3 years ago
7 0

Answer:

q = 3 units

Step-by-step explanation:

In\: \triangle GFH \: and\; \triangle GJI\\\angle GFH \cong \angle GJI..(each\: 90\degree)\\\angle FGH \cong\angle JGH..(common\: angles)\\\therefore \triangle GFH \sim \triangle GJI..(by \: AA\: postulate)\\\\\therefore \frac{GF}{GJ}=\frac{HF}{IJ}..(By\: c.s.s.t.)\\\\\therefore \frac{4}{8}= \frac{q}{6}\\\\\therefore \frac{1}{2}= \frac{q}{6}\\\\q =\frac{6}{2}\\q= 3 \: units

You might be interested in
Find the 5th term of the sequence which has a first of 1 and a common ratio of 2.3
sveticcg [70]
Hello : 

the nth term is :  An =A1 × r^(n-1)

A1 = 1      r = 2.3     n = 5

 A5 =1 × (2.3)^(5-1)=27.9841


3 0
3 years ago
Are the length of a side of a square and the area of the square related proportionally? Why or why not?
Sliva [168]

Answer:

Yes, the length of a side of a square and the perimeter of the square are related proportionally.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
A baker needs 8 1/2
ankoles [38]

Answer:

.

Step-by-step explanation:

OKAY, IM DOING A TEST WITH THIS QUESTION IM PRETTY SURE U NEED TO 4/23+5/14 AND WHATEVER THAT = YOU THEN SUBTRACT   8/12 AND I FORGOT HOW TO DO THE DARN ADDING-

3 0
3 years ago
A 4 pound bag of cherries costs $12.16. What is the price per ounce?
vfiekz [6]

if 4 pound bag = $ 12.16

1 pound bag = ?

=  \frac{1}{4}  \times 12.6

= $3.15

7 0
3 years ago
Help need it really baddddd
Iteru [2.4K]

Answer:

with what?

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve the in quality x plus 1<7
    6·1 answer
  • Triangle XYZ is a right triangle with the right angle at vertex Y.
    8·2 answers
  • Rational Equations help!
    6·2 answers
  • 17,892÷210 find the quotient
    11·1 answer
  • Need the answer please​
    5·1 answer
  • What is six hundred twenty-nine thousandths written in standard form
    12·1 answer
  • C 67 zoom in 11 4 In math class, the following question was a warm-up for students. Write an equivalent expression for the follo
    12·1 answer
  • Write 4√11^5 without radicals
    8·1 answer
  • Kira drove 522 miles in 9 hours.<br> At the same rate, how many miles would she drive in 7 hours?
    7·2 answers
  • I need help does anyone know?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!