1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mnenie [13.5K]
3 years ago
10

Suppose that inflation causes the value of a dollar to decrease at a rate of​ 4.5% per year. To use a general exponential model

to find the value of the dollar at some future time compared to its present​ value, what would you set r equal​ to?
Select the correct answer below.

A.
-4.5

B.
4.5

C.
-0.045

D.
0.045
Mathematics
1 answer:
Debora [2.8K]3 years ago
7 0

Answer:

Option C. -0.045

Step-by-step explanation:

we know that

The general exponential model to find the value of the dollar at some future time compared to its present​ value is equal to

F=P(1+r)^{t}  

where  

F is the value of the dollar at some future time  

P is the present value  

r is the rate of increasing or decreasing in decimal  (remember that the equation is general)

t  is Number of Time Periods  

In this problem

The rate is decreasing

so

r=-4.5%=-4.5/100=-0.045

You might be interested in
The picture is my problem.​
Sidana [21]

Answer:

Step-by-step explanation:

Your line has the wrong slope. Its slope is ½, but the equation tells you that the slope is ¾.

The point (0,2) is correct, but (-4,0) is incorrect. If x=-4 then y=-1, not 0.

Plot (-4,-1), then draw the line passing through (-4,-1) and (0,2).

3 0
2 years ago
What is the volume of the right prism with height h=14 cm, if the base of the prism is a triangle ∆ABC with side AB = 9 cm and a
LenaWriter [7]

Answer:

378

Step-by-step explanation:

9*6=54 then 54/2=27. fnally 27*14=378

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
You have a coupon for $5 off your total bill at Mama's Meals on Main a. How much will you pay after using the coupon if your bil
HACTEHA [7]

Answer :

(a) Amount paid after using the coupon = $b - $5 = $(b-5)

(b) Amount paid = $23.45 - $5 = $(23.45-5) = $18.45

Amount paid = $54.83- $5 = $(54.83-5) = $49.83

Step-by-step explanation :

As we are given that:

Amount of coupon = $5

If amount of total bill = $b

Now we have to calculate the amount paid after using the coupon.

Amount paid after using the coupon = Total amount of bill - Amount of coupon

Amount paid after using the coupon = $b - $5 = $(b-5)

Now we have to calculate the amount paid if bill was $23.45.

Amount paid after using the coupon = Total amount of bill - Amount of coupon

Amount paid = $23.45 - $5 = $(23.45-5) = $18.45

Now we have to calculate the amount paid if bill was $54.83.

Amount paid after using the coupon = Total amount of bill - Amount of coupon

Amount paid = $54.83- $5 = $(54.83-5) = $49.83

6 0
3 years ago
100 PTS
Digiron [165]

Answer:

69 yards

Step-by-step explanation:

Perimeter = 2(length + width)

300 = 2(81 + width)

150 = 81 + width

width = 69

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
The sum of the measures of angle A and angle B is 180 degrees. The measure of angle A is (4x + 12) The measure of angle B is 60
BARSIC [14]

Answer:

Rolf prepares four solutions using different solutes as shown in the table be❤️low.

Which solution is unsaturated?

Solution A

Solution B

Solution C

Solution D

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • If 16 + 4x is 10 hore than 14 what is the value of ex
    15·2 answers
  • Someone help me with this
    7·2 answers
  • Who is good at geometry that can help me?
    7·1 answer
  • Use the remainder Theorem to divide 2x2 + 5x - 12 by x + 4. What is the remainder?
    15·1 answer
  • WHAT IS THE ANSWER TO THIS PROBLEM PLEASE INCLUDE EXPLANATION OF HOW YOU GOT THE ANSWER ANSWER TO BE BRANEIST!!!!!!!!!
    10·2 answers
  • Choose a value for B so that the relation below is not a function
    12·1 answer
  • In Richmond, Chloe ordered $40 worth of sushi. She knew that when the bill came, she would need to pay Richmond sales tax of 5%
    11·1 answer
  • 3.(08.07 HC)
    10·1 answer
  • An 8-bar package of soap sells for $4.00. What is the unit rate in cost per bar
    9·1 answer
  • What is the volume of this rectangular prism?
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!