1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dybincka [34]
2 years ago
10

Valutech Manufacturing uses job order costing for its production of MP3 players. The cost incurred for the current year for the

production of the MP3 players totaled $12,000 of materials, $6,000 of direct labor costs, and $4,000 of manufacturing overhead applied. The company ships all goods as soon as they are completed which results in no finished goods inventory on hand at the end of any year. Beginning work in process totaled $10,000, and the ending balance is $6,000. During the year the company completed production for 400 MP3 players.
Required:
1. What is the cost per unit for each MP3 player?
Business
1 answer:
lyudmila [28]2 years ago
8 0

Answer:

$65 per unit

Explanation:

For computing the cost per unit first we have to determine the cost of goods manufactured which is shown below:

Cost of goods manufactured = Opening work in process + direct material cost + direct labor cost + manufacturing overhead cost - ending work in process

= $10,000 + $12,000 + $6,000 + $4,000 - $6,000

= $26,000

And, there is a production of 400 MP3 players

So, the cost per unit is

= $26,000 ÷ 400 MP3 players

= $65 per unit

You might be interested in
What power has social media granted companies that they had never had before
VashaNatasha [74]
The social media have a lot of benefits to offer to companies, these benefits can not be derived from anywhere else. One of the benefits that businesses gain from social media is the opportunity to market and advertise their products, making their products known to people all over the world. Social media has made it possible for local companies to be known globally, thus increasing their status and profits. <span />
6 0
3 years ago
What is the present value of receiving $100 investment two years from now at a 10 percent annual discount rate
guapka [62]

Answer: $121

Explanation:

The question simply wants us to find the present value of receiving $100 investment two years from now at a 10 percent annual discount rate.

This can be easily solved as follows:

For the first year, the $100 will be worth:

= $100 + ($100 × 10%)

= $100 + ($100 × 0.1)

= $100 + $10

= $110

The worth at the end of the second year will then be:

= $110 + ($110 × 10%)

= $110 + $11

= $121

8 0
3 years ago
What is the difference between a demand curve and a demand schedule?
svetlana [45]

Answer:

Demand schedule:

The Demand schedule refers to the tabular representation of the quantity demanded at the various price levels. By observing the demand schedule, we can conclude that as the price of the good increases then as a result the quantity demanded for that good falls. It represents various combination of price and quantity demanded.

Demand curve:

A demand curve refers to the graphical representation of the demand schedule which shows the relationship between the price of the commodity and the quantity demanded for that commodity. It is downward sloping curve which shows that there is an inverse relationship between the price of a good and the quantity demanded.

5 0
2 years ago
What is the amount of income you should save for an emergency fund.
ZanzabumX [31]

Answer:

Depending on your income I recond 15% of every paycheck but put it to the emergency funds.

Explanation:

3 0
2 years ago
Huggins Co. has identified an investment project with the following cash flows. Year Cash Flow 1 $ 880 2 1,250 3 1,510 4 1,675 I
myrzilka [38]

Answer:

the present value is $4,316.35

Explanation:

The computation of the present value of given cash flows is shown below:

Present value is

= Cash flows at year 1 ÷ (1 + rate of interest) + Cash flows at year 2 ÷ (1 + rate of interest)^2 + Cash flows at year 3 ÷ (1 + rate of interest)^3 + Cash flows at year 4 ÷ (1 + rate of interest)^4

= $880 ÷ 1.08 + $1,250 ÷ 1.08^2 + $1,510 ÷ 1.08^3 + $1,675 ÷ 1..08^4

= $4,316.35

Hence, the present value is $4,316.35

5 0
2 years ago
Other questions:
  • The language of price controls Suppose that, in a competitive market without government regulations, the equilibrium price of mi
    13·1 answer
  • Security $ Invested Expected Return 1 $5,000 7% 2 $7,000 9% 3 $9,000 12% Give the data above: What is the weight of Security 1?
    15·1 answer
  • Walter Utilities is a dividend-paying company and is expected to pay an annual dividend of $0.65 at the end of the year. Its div
    9·1 answer
  • A retirement plan guarantees to pay you or your estate a fixed amount for 20 years. At the time of​ retirement, you will have​ $
    12·1 answer
  • Business solutions's second-quarter 2018 fixed budget performance report for its computer furniture operations follows. the $159
    14·1 answer
  • Sanchez Company's output for the current period was assigned a $400,000 standard direct labor cost. The direct labor variances i
    9·1 answer
  • Digital designers need what kind of skills:
    15·2 answers
  • Gumchara Corporation reported the following information with respect to the materials required to manufacture amalgam florostats
    12·1 answer
  • How can being involved in extracurricular activities help you stand out on your college application?​
    13·1 answer
  • Owing to his impulsive buying habits, Ronnie's unpaid credit card balances pile up to $9,000. As Ronnie does not have enough mon
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!