1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DiKsa [7]
3 years ago
14

Ribbon ones are made from strips of ribbon tied to sticks Connie has 84 feet of red ribbon 48 feet of blue ribbon and 72 feet of

white ribbon she wants to cut the ribbon into equal links that are as long as possible so that no ribbon is wasted
Mathematics
1 answer:
WARRIOR [948]3 years ago
4 0
Red: 7 12-foot pieces
blue: 4 12-foot pieces
white: 6 12-foot pieces
You might be interested in
Help please. giving brainliest.
blondinia [14]

Answer:

<u>length×base×height</u>

3

= <u>10×10×8</u>

3

= <u>8</u><u>0</u><u>0</u>

3

= 266.67cm³

3 0
3 years ago
What is the property for (s + 2) +4​
ycow [4]

Answer:

s+6

Step-by-step explanation:

You just add 2 and 4.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Why does a triangular prism and an oblique triangular prism, each made up of 15 equal cross sections, have the same volume? Sele
statuscvo [17]

Answer:

-The cross section areas are all the same

-The prism has the same height and area of the base

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
The monthly average temperature, T, for San Francisco is usually within 7.5 degrees and 56.5 degrees, inclusive. What is the mon
erica [24]
49 es la temperatura mensual
5 0
3 years ago
If the range of f(x)= 4x+1 is 9 find its domain. *​
dimaraw [331]

Answer:f(x)=4x+1=9

=> 4x=9-1

=> 4x=8

=>x=2

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which multiplication equation is false? There is only 1 answer.
    5·1 answer
  • If you have 3 quarters, 5 dimes, and 2 nickels in
    13·1 answer
  • How to multiply these
    13·2 answers
  • Solve the following equations for x <br> 3/4=3/8x-3/2
    11·1 answer
  • neuro cell phone plan is $40 per month plus a $0.15 per per charge for each minute of 200 minutes or call time if he if his cell
    6·1 answer
  • A package of 3 pairs of insulated socks costs $23.37. What is the unit price of the pairs of socks?
    8·1 answer
  • Help!!!!!! <br><br>complete the problem involving the linear equation. ​
    8·1 answer
  • Write the point-slope form of the equation of the line through the given points.
    15·2 answers
  • Can someone pls help
    6·1 answer
  • What is the slope of the line whose equation is 5x+2y=10 ? −25negative 2 fifths 252 fifths −52negative 5 halves 52
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!