1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Agata [3.3K]
2 years ago
9

A. Find the unit price for each option shown below. Found to the nearest cent when necessary.

Mathematics
1 answer:
jek_recluse [69]2 years ago
3 0
$6.75/10 = $.68 per option 1


$7.25/12 = $.60 per option 2


Option 2 is the better buy
You might be interested in
If you flipped the graph y=x^2+2x-2 vertically, you would get the graph y=-(x^2 +2x-2). true or false
Mars2501 [29]
If you flipped the graph y=x^2+2x-2 vertically, you would get the graph y=-(x^2+2x-2) this is True. 
5 0
2 years ago
Does this table represent a function? Why or why not?
nordsb [41]

no the x and y axis both have repeating numbers

8 0
2 years ago
There are 6 bricks laid end to end to form a row in a flower garden each brick is 7 1/3 inches long how long is the row of brick
JulsSmile [24]

Answer:

The answer is 44 inches.

Step-by-step explanation:

6×7 1/3 = 44

6 0
3 years ago
HELP PLSS WILL GIVE BRAINLIEST!​
nydimaria [60]
15 i am pretty sure i’m probably gonna be wrong
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A snake bar sold 12 1/2 gallons of milk at 35 cents a pint. How much did the snack bar receive for the milk
stepladder [879]

9514 1404 393

Answer:

  $35.00

Step-by-step explanation:

The number of pints sold is ...

  (12.5 gal)×(8 pt/gal) = 100 pt

Then the total amount received for the milk is ...

  (100 pt)($0.35/pt) = $35.00

8 0
2 years ago
Other questions:
  • D/dx (5x4) - (2x³) - (x²)
    6·1 answer
  • Which number line can you use to simplify 2 - (-8)?
    10·1 answer
  • Please help Find the range of the data set: 7 12 15 4 23 15 25 9
    6·2 answers
  • Which angles are adjacent? Select all that apply.
    6·1 answer
  • 100 POINTS
    6·2 answers
  • Plz help fast :3
    12·1 answer
  • Jose weighed himself on monday and he weighed 170 pounds. Two weeks later he weighed 165 pounds. write a linera function in the
    8·1 answer
  • Three times a number decreased by 5 equals 10. Write the equation and find that number
    6·1 answer
  • I think you use pie times diameter
    5·1 answer
  • Help is appreciated! :)<br>(Question is in image below)
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!