Answer:
Material cost per unit = $3.64
Conversion cost per unit = $4.59
Manufacturing cost per unit = $8.23
Explanation:
1. Calculate the unit cost for materials:
Material cost per unit = 
Material cost per unit = $3.64
2. Calculate the unit cost for conversion costs:
Conversion cost per unit = 
Conversion cost per unit = 4.59
3. Calculate the total manufacturing costs:
Manufacturing cost per unit = Material cost per unit + Conversion cost per unit
Manufacturing cost per unit = $3.64 + $4.59
Manufacturing cost per unit = $8.23
Answer:
Operating profit is projected to be $35,100
Explanation:
Morrow City International
Analysis of the Current and Projected demand to determine the Operating Profit
Particulars Current Projected Changes in
Demand Demand Demand
Selling price $8.50 $9.25 0.75
Less: Cost Price $5.80 $5.80 0
Contribution $2.7 $3.45 0.75
Margin
Unit Sold <u>79,000 72,000 -7000</u>
Total $213,300 $248,400 $35,100
Contribution
Note: Total contribution = Unit sold * Contribution margin
The third function explains that money is a medium of exchange. It means that it is better to use the money used in the country itself to gain better service because it would provide better protection. Costumers would be more satisfied if the business would accept the money they have and it would be safer and mutually good for both if the customer would transact using the currency country's currency.
Source: https://www.stlouisfed.org/education/economic-lowdown-podcast-series/episode-9-functions-of-money