1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elena-2011 [213]
3 years ago
5

Help with this math question please thanks

Mathematics
1 answer:
Zinaida [17]3 years ago
6 0
For this case, what we should do is use the given equation.
 A = P (1 + r) ^ t
 Substituting values we have:
 3900 = 1100 * (1 + 0.04) ^ t
 Clearing t we have:
 (1.04) ^ t = (3900) / (1100)
 log1.04 ((1.04) ^ t) = log1.04 ((3900) / (1100))
 t = log1.04 ((3900) / (1100))
 t = 32.3 years
 Answer:
 
the time will be:
 
t = 32.3 years
You might be interested in
Write the solution set for equation 7x - 2y = 8 with this replacement set: {(1,-1),(2,3), (0,-4), (4,10)}.
LenKa [72]
The second one 
Hope that helps :) 

5 0
3 years ago
Thirty cows. Twenty-eight chickens. How many didn't?
Anon25 [30]
20 didn't do it for this one.
3 0
3 years ago
Jessica and Riley are selling wrapping paper for a school fundraiser. Customers can buy rolls of plain wrapping
bixtya [17]

Answer:

Cost of one roll of plain wrapping: \$5

Cost of one roll of holiday wrapping paper:  \$19

Step-by-step explanation:

Let be "p" the cost in dollars of one roll of plain wrapping paper and "h" the cost in dollars of one roll of holiday wrapping paper.

Based on the information given, we can set up this system of equations:

\left \{ {{5p+13h=272} \atop {11p+16h=359}} \right.

In order to solve it, we can use the Substitution method. The steps are:

1. Solve for "p" from the first equation:

5p+13h=272\\\\5p=272-13h\\\\p=\frac{272-13h}{5}

2. Substitute the above into the second equation and solve for "h":

11(\frac{272-13h}{5})+16h=359\\\\598.4-28.6h+16h=359\\\\-12.6h=359-598.4\\\\h=\frac{-239.4}{-12.6}\\\\h=19

3. Substitute the value of "h" into p=\frac{272-13h}{5}:

p=\frac{272-13(19)}{5}\\\\p=5

7 0
3 years ago
Lesson 20 5h grade homework
LUCKY_DIMON [66]
1igjgjyuhr55cysrhgu8rsyggshrborbgxm
5 0
2 years ago
Mrs. Thomas bought 4 gallons of gas. Her total cost was $6.76.
joja [24]

4 gallons × y dollars/gallon=$6.76

4y=6.76

Divide both sides by 4

Y=$1.69

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please someone help, annotations would be ideal!
    15·2 answers
  • I don't understand this Problem PLEASE HELPP
    6·2 answers
  • The store charges $10.20 for a case of 24 bottles of natural spring water. What is the unit price for one bottle? Round your ans
    14·2 answers
  • Graham makes $62,800 per year. He has individual health care, which is $52 per month. His yearly contribution is 10% of the tota
    7·1 answer
  • Describe two ways you can use a table to write a proportion
    5·1 answer
  • Come on smart heads . Earn you some points with this easy problem . I know you can do it !!!
    14·1 answer
  • What is the equation for each line?​
    13·1 answer
  • The line segment formed by joining points A (-1,y) B (0,0), and the line segment joined by forming points C (6,3) D (8,9) share
    13·1 answer
  • A train brakes from 40 m/s to a stop in 5 sec. What is the acceleration of the train?
    10·1 answer
  • What is the length of the hypotenuse of the triangle?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!