1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bond [772]
3 years ago
9

How much has the value of y changed between the points (–8, 4) and (8, –4)?

Mathematics
1 answer:
Klio2033 [76]3 years ago
6 0
The y value has changed by 8
You might be interested in
Complete the equation. Round to the nearest hundredth where necessary.
Alexandra [31]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

There are 1.61 km in 1 mi.

10 mi × (1.61 km/mi) = 16.1 km

7 0
3 years ago
How do you convert 3 into 12/4 and 2 into 16/8?
Monica [59]

Answer:

Step-by-step explanation:

12/4=3 and 16/8=2

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
A 5-pound bag of flour costs $9.60. What is the price per ounce?
Fofino [41]

Answer:

A 5-pound of flour costs $4.80. For this bag of flour, what is the cost of flour per ounce? (1 pound = 16 ounces) a. $0.06.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
9. Tell whether the table is a linear equation and explain why
MaRussiya [10]
The table is linear because the change because it had a constant slope when we solve for change in y / change in x for each of the data points given. That slope is -0.5 and it’s constant.
7 0
3 years ago
How does supply and demand affect consumers?
mezya [45]
Supply and demand affects prices which affects consumers want and likelihood of buying a product
5 0
2 years ago
Other questions:
  • What is 18 divided by 2/3?
    10·2 answers
  • What is the average rate of change of the function on the interval from x = 1 to x = 2?
    7·1 answer
  • A scale drawing is made to enlarge a picture by using a scale factor of 3. The enlarged picture is 9 inches by 15 inches. What a
    14·2 answers
  • The sales of a certain product after an initial release can be found by the equation s=16√7t+62 where s represents the total num
    15·2 answers
  • What is the value of n when 8n - 8 = 6n+ 6
    10·1 answer
  • What happens to an angles measure when the angle is rotated. i will brainlist
    10·1 answer
  • Choose the graph of this equation y 2.5
    9·1 answer
  • Your family's car can hold 20 gallons of gas. If you use .5 gallons of gas a day, how many gallons do you use in 10 days
    5·1 answer
  • Can you please help me thanks
    12·2 answers
  • Choose a specific detail, sentence, or paragraph in the text. Explain how this section supports the main idea of the text.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!