1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kogti [31]
3 years ago
5

Three zeroes of a fifth degree polynomial function are 1/3,4-6i, and -2+11i . Determine the

Mathematics
2 answers:
UNO [17]3 years ago
4 0

If a polynomial with real coefficient has a complex zero, the conjugate of that number will be a zero as well.

So, if 4-6i is a zero, 4+6i will be a zero as well

If -2+11i is a zero, -2-11i will be a zero as well

So, the zeroes are

\dfrac{1}{3},\ 4-6i,\ 4+6i,\ -2+11i,\ -2-11i

marysya [2.9K]3 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

As the other helper has pointed out, the imaginary zeros occur in pairs. So the other two zeroes are 4+6i and -2-11i.

Here are some answers of your Chemistry questions:

1. How many valence electrons does a helium atom have? (1 point)

2

2. What is the formula of the ion formed when potassium achieves noble-gas electron configuration? (1 point)

K+

3. How does oxygen obey the octet rule when reacting to form compounds? (1 point)

It gains electrons.

4. What is the basis of a metallic bond? (1 point)

the attraction of metal ions to mobile electrons

5. An ionic bond is a bond between ____. (1 point)

a cation and an anion

You might be interested in
The cost c, to produce b baseball bats per day is modeled by the function c(b)=0.06b^2 - 7.2b + 390. What number of bats should
Finger [1]
You have two choices.
The minimum possible cost to operate your bat factory for a day is $390,
and there are two quantities of bats that both cost that much.

One possibility: 
                   Produce no bats at all per day.  Zero.  Nada.  None.
                   Cost = 0.06(0)²  -  7.2(0)  +  390  =  $390 per day.

The other choice:
                   Produce  120 bats per day.
                   Cost = 0.06(120²)  -  7.2(120)  +  390
                          = 0.06(14,400)  -  7.2(120)  +  390
                          =      864          -      864      +  390
                          =      $390  per day.

If you produce any other number of bats in a day ... more than zero
but not 120 ... then it will cost you more than $390 to operate the factory
that day.
8 0
3 years ago
Which expression is the equivalent
Gwar [14]
I think you are correct 
7 0
2 years ago
Janet drove 420 miles in 6 hours. What was her constant rate of change?<br><br><br> Pls answer
Ira Lisetskai [31]

Answer:

70 miles per hour

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
There are 321 crayons in a box and 204 crayons on the floor. About how many fewer than 1,000 crayons are there? Estimate. Then s
zimovet [89]

Answer:

1000 - 300 - 200 = 500

Step-by-step explanation:

estimation

3 0
3 years ago
I need help I’ll give u brainliest but i need an explanation or I can’t give it
slamgirl [31]

Answer:

the answer is a

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help me understand this, i've been stuck on this question
    15·1 answer
  • Oak pollen sent 21,000 people to U.S. emergency rooms for asthma in 2010. By 2090 the rate could climb another 5 or 10 percent.
    10·1 answer
  • Can someone answer this?
    15·1 answer
  • The law of conversation of momentum explains that the momentum after a collision is?
    7·1 answer
  • Order the following values from least to greatest: 22.4, -28, 27, -17
    9·2 answers
  • How long would it take an ant to run from Los Angeles to New York City?
    10·1 answer
  • Which of the following best describes the equation below?
    11·1 answer
  • The points L, M, N and O all lie on the same line segment, in that
    11·1 answer
  • Students in a 6th grade class are raising money for an end-of-year camping trip. So far, they have raised $240. This is 2/5 of t
    10·1 answer
  • Karen fills an aquarium to a depth of 25 meters in 4 minutes. What is the unit rate in minutes per meter? Write your answer in s
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!