1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex
3 years ago
6

Carol has $30 to spend on gasoline for her car. After buying 8 gallons,she has $4 left. How much did each gallon of gasoline cos

t?
Mathematics
2 answers:
alexgriva [62]3 years ago
7 0

The answer is 3.25 per gallon. I hope this helps!

photoshop1234 [79]3 years ago
6 0

Answer:

$3.25 per gallon

Step-by-step explanation:

She had $30 and now has $4, so she spent $30- $4 = $26

With $24 she bought 8 gallons of gas.  

$26/(8 gallons) = $3.25/(1 gallon)      [ divide 26 by 8 to get the unit rate]

She spent $3.25 per gallon

You might be interested in
Find the ratio a:b, if 2a−b/6 = b/3
Tom [10]

Answer:

a:b = 2

Step-by-step explanation:

Here we need to operate with terms in order to arrive to a ratio a:b (or a/b).

We have:

2a−b/6 = b/3

Lets sum b/6 in both sides:

2a−b/6 + b/6 = b/3 + b/6

2a = b/3 + b/6

Now, we can multiply and divide b/3 by 2 to make a 6 appear on the denominator and sum it with b/6, this is, use common denominator:

2a = b/3*(2/2) + b/6

2a = 2b/6 + b/6

2a = 3b/6

2a = b/2, as 3/6 = 1/2

Now lets divide both sides by b to make an a/b appear:

2a/b = (b/2)/b

2a/b = 1/2

Finally, multiply both sides by (1/2) or divide by 2:

(2a/b)/2 = 2

a/b = 2

This is, a is twice as b. If b is 1 so a is 2; if b is 45 so a is 90, and so on.

7 0
4 years ago
Mrs. Smith bought 3 hats for $22.50. At this rate, how much is Mrs. Smith paying for 1 hat?
jolli1 [7]

Answer:

Hi! The correct answer is $7.5

Step-by-step explanation:

<em><u>~to find the price of 1 seperate thing divide price by the amount that has been bought~</u></em>

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLSSSS HELPPP THANK YOOOUU!!Let f(x) = 3x + 5 and g(x) = 2x - 1 Perform the following function operation (if needed use ^ to mea
jek_recluse [69]

Answer:

I hope it will help you....

5 0
3 years ago
How many repeating digits are in 0.536
creativ13 [48]
There are 3 repeating digits in 0.536 because there are 3 numbers behind the decimal
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The sum is 2 One number is twice the other one.​
Scorpion4ik [409]

Answer:

The smaller number is 0.6666... repeating, and the larger number is 1.3333... repeating.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • **70 POINTS** NO GUESSING
    10·2 answers
  • If the product of two numbers is 21 and the sum is 10 what are the two numbers
    12·2 answers
  • Which classification best represents a triangle with side lengths 10 in., 12 in., and 15 in.?
    13·1 answer
  • A bag contains 5 red marbles, 3 white marbles, and 4 blue marbles. what is the probability of randomly selecting a red marble, s
    12·2 answers
  • Please answer 30 points
    6·2 answers
  • PLEASE PLEASE PLEASE PLEASE HELP ME!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    13·1 answer
  • Precise approximation of squar root of 12
    11·1 answer
  • Solving y=5/2x-1 and y=-1/2x+5 on a graph
    13·1 answer
  • Graphs of the functions f and g are given.
    12·1 answer
  • Help with this question
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!