1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zzz [600]
3 years ago
15

2xsquare+12x+19 Find the minimum value of f (x)

Mathematics
1 answer:
Arturiano [62]3 years ago
5 0
Converting to vertex form is one way of doing this
2x^2 + 12x + 19 
= 2(x^2 + 6x) + 19
= 2 [ x + 3)^2  - 9] + 19
=  2(x + 3)^2  - 18 + 19
= 2(x + 3)^2 + 1

the minimum value is 1
You might be interested in
Jane sold a radio costing sh.3800 at a profit of 20%.She earned a commission of 22 1/2% on the profit.Find the amount he earned
aalyn [17]

Answer:

20%=3800 => all of it is 19000

i didn't undrestand what do you want

sorry:)

3 0
3 years ago
V2+4v-21=0 (solve by factoring)​
frozen [14]

Answer: (v + 7)(v -3)

Step-by-step explanation:

(v +7)(v -3)

v x v = v^2

v x -3 = -3v

7 x v = 7v

7 x -3 = -21

v^2 -3v +7v -21 = v^2 +4v -21 = 0

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If a building is 2,716 feet tall, how tall is it in miles if 1 mile is 5,280 feet
avanturin [10]

(2,716 feet) x (1mile / 5,280 feet)  =  <em>0.5144 mile</em>  (rounded)


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many time does 8 go into 448​
Andrej [43]

Answer: 56 times

Step-by-step explanation:

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
An inlet pipe can fill an empty swimming pool in 7 hours, and another inlet pipe can fill a pool in 2 hours. How long will it ta
Naddika [18.5K]
To do this, you have to make it like this: 



4 0
3 years ago
Other questions:
  • A square board has an area of 100 square feet. What is the length of one side of the board? (MCC.8.EE.2) A. 100 ft b) 50 ft c) 2
    13·1 answer
  • Difinition of sample space
    14·1 answer
  • A baseball manager has 13 people on their team and must select 9 of them to arrange in a line up for batting. How many arrangeme
    14·1 answer
  • without using a calculator decide which option is better value for money: 300g Jelly beans $5.80 or 500g Jelly beans $9.90
    6·1 answer
  • What is the value of x?
    13·1 answer
  • Please help it needs to be right
    14·1 answer
  • PLS HELP IM DESPERATE I GIVE 10 POINTS EACH PERSON
    11·1 answer
  • Type the correct answer in the box. Use numerals instead of words. If necessary, use / for the fraction bar.
    14·1 answer
  • In the diagram below of triangle HIJ, K is
    8·1 answer
  • Subtract-2x^2-6x+10 from -2x +9
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!