1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
saw5 [17]
3 years ago
12

Can someone help me with these?

Mathematics
1 answer:
arlik [135]3 years ago
6 0
1. would be 49/60
I'm not really sure about #2
You might be interested in
A rectangle has width w and its length is 2 units shorter that 3 times the width
topjm [15]
2(3w-2+w)
=2(4w-2)
=8w-4

the formula for solving perimeters is 2(WL). so L=3w-2, because the question said the length is 2 units shorter than 3 times the width, and the width is w. so the final equation is <span>2(3w-2+w), and then you just have to simplify that </span>
8 0
3 years ago
Tasia is grocery shoping with her father and wonders how much shopping is left to do we already have 60% of the items on the lis
KatRina [158]

Answer:

20

Step-by-step explanation:

Percentage of item shopped =60%.

No. of item shopped = 12

Then,

⇒ 60% of total item =12

Total item = 12/60*100 =20.

Therefore, number of item in the list = 20.

8 0
3 years ago
the school decides to raise prices of lunches. The old price for a lunch was $0.75 . Seth buys the school lunch 5 days a week. w
Elina [12.6K]

Answer:

5*0.75= 3.75 he'll spend $3.75 on lunch every week.


Step-by-step explanation:


5 0
2 years ago
Which of the following number is the smallest 0.1,0.01,0.001,0.0001​
atroni [7]

Answer:

0.0001

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The ratio of white socks to brown socks is <br> PLZ HELP ASAP
Alex73 [517]

Answer:

0.875 is the ratio from white to brown socks.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Una vajilla consta de 24 platos llanos, 12 platos hondos, 12 platos pequeños y 3 fuentes. Cual sera el precio de la vajilla si l
    5·1 answer
  • Simplify the expression.<br> −(−x)3 − x3<br><br> A. −4x3<br> B. −2x3<br> C. 2x3<br> D. 0
    8·2 answers
  • Empirical rule (statistics)Help please!!!
    7·1 answer
  • A square picture with a side length of 4 inches needs
    7·1 answer
  • I need help asap I'll give brainliest
    11·1 answer
  • 9.45 = 28.2 can you answer
    12·2 answers
  • Help me ASAP for this question.
    13·2 answers
  • What is 9 to the 3rd power x 9 to the second power?​
    12·1 answer
  • 4 pounds of grapes cost 5$ 7 pounds of grapes cost $8.75. What is the cost per pound?
    8·2 answers
  • 8.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!