1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
amm1812
3 years ago
13

Help me asap!!!!! Very important!!

Mathematics
1 answer:
frozen [14]3 years ago
4 0

Answer:

  • strong negative linear correlation
  • -0.986

Step-by-step explanation:

You need to notice that when altitude goes up, temperature goes down. That means the correlation is negative.

The table shows the temperature decrease to be monotonic (nowhere does it go up when altitude increases), so the correlation is strong.

The strong negative correlation number available to you is -0.986.

___

If you want confirmation, you can put the numbers into your favorite graphing calculator and tell it to compute the correlation for you.

You might be interested in
What is the value of x?<br> Enter your answer in the box.<br><br> x= ____
Nady [450]

x^2 + 6^2 = 10^2

x^2 + 36 = 100

x^2 = 100-36

x^2 = 64

x = sqrt(64)

x = 8

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Whats the answer to x^3 y^0 z^-2
Elina [12.6K]

Answer:

\frac{x^3}{z^2}

Step-by-step explanation:

There are no given values, therefore we can't determine a definite answer. However, we are able to simplify the expression.

As we all know that any variable or number to the power of 0 is equal to 1. This means that y^0 = 1.

We also know that a negative power can bring the variable down and make it a fraction. This means that z^-^2=\frac{1}{z^2}

Now that we got these two sorted we are able to write it in a simplified form.

Answer: \frac{x^3}{z^2}

5 0
3 years ago
A shipping company damaged 15 packages. Each package was valued at $175.50. Which expression represents this situation?
Allushta [10]

Answer: A

Step-by-step explanation:

15 packages damaged. Cost is -175.50 this is a loss. So 15x(-175.50)

3 0
3 years ago
Lamar pays 15.60 for a pack of 6 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
soldi70 [24.7K]

Divide total price by quantity:


15.60 / 6 = 2.60

Unit price = $2.60

7 0
2 years ago
an online newspaper had 350,080 visitors in October 350,489 visitors in November and 305,939 visitors in December what is the or
bekas [8.4K]
November, October, December
4 0
3 years ago
Other questions:
  • How do you write fourteen and seven-tenths squared in all three froms
    10·1 answer
  • Please help me with this question.
    8·2 answers
  • Diameter = 8 cm circumference =
    11·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP I DONT UNDERSTSND SND K NEED IT NOW TY
    5·1 answer
  • PLEASE HELP 34 POINTS
    14·2 answers
  • Write an equation of the line that passes the points (-9,2) and is perpendicular to the line y=3x-12
    10·1 answer
  • Write the slope intercept form of this equation 7x-5y=35
    10·1 answer
  • Find the missing side. Round to<br> the nearest tenth.
    14·1 answer
  • NEED HELP ASAP <br> THIS IS DUE TODAY
    14·1 answer
  • If 30% of x =60. then c=
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!