Answer:
C) Debit Cash $2,750
Credit Accounts Receivable $2,750
Explanation:
When payment is received in respect of services rendered or goods sold in the past periods, the accounting rule is to debit cash or bank as the case may be and credit account receivable for the amount received. This is necessary because in period when transaction took place, revenue has been credited and account receivable debited.
Answer:
Information that is top secret vip your eyes only
Answer:
<h3><u>PARA MAS LALO PANG GUMANDA ANG MGA STRAKTURA SA BANSA AT MARAMING MAIGANYUHAN ANG MGA TAO. NAKAKATULONG ITO SA MGA TAONG MAY TRBAHO NA MAY MGA HANAP BUHAY NA MAS LALO PANG LALAGO.</u></h3>
<u>h</u><u>o</u><u>p</u><u>e</u><u>f</u><u>u</u><u>l</u><u>l</u><u>y</u><u> </u><u>h</u><u>e</u><u>l</u><u>p</u><u>:</u><u>)</u>
Explanation:
- <u>#</u><u>C</u><u>a</u><u>r</u><u>r</u><u>y</u><u>O</u><u>n</u><u>L</u><u>e</u><u>a</u><u>r</u><u>n</u><u>i</u><u>n</u><u>g</u>
Answer:
$355 unfavorable
Explanation:
Budgeted supplies cost was [$1,860 + (635 frames x $ 11)] = ($1,860 + $6,985) = $8,845
Actual supplies cost was $9,200, so the variance was = budgeted cost - actual cost = $8,845 - $9,200 = $355 unfavorable
Since the actual supplies cost was higher than the budgeted supplies cost, then the variance must be unfavorable (because more money was spent than expected).
Answer:
D) $116.67 per EUP
Explanation:
To find out the equivalent unit of production (EUP) for conversion costs we have to divide the total conversion costs by the equivalent units produced:
EUP conversion costs = $70,000 / 600 units = $116.67 per EUP
The EUP for direct materials would = total costs direct materials / equivalent units produced = $300,000 / 1,000 units = $300 per EUP
Both fully completed units and partially completed units are expressed in terms of equivalent units of production.